Další

Kdy hnojit ovocné stromy: 3 pravidla, která byste měli dodržet

Kdy hnojit ovocné stromy: 3 pravidla, která byste měli dodržet

Máte-li na zahradě ovocné stromy, jistě doufáte, že se i letos budete radovat z jejich úrody. Zkušení zahrádkáři vědí, že je ovocné dřeviny potřeba přihnojovat, ale že se zároveň nic nesmí přehánět. Nevíte, kdy hnojit ovocné stromy nebo kolik hnojiva je k tomu zapotřebí?

Kdy hnojit ovocné stromy?

Ovocné stromy je dobré hnojit několikrát do roka. Chcete-li se na podzim těšit z vlastních plodů, musíte se k bohaté úrodě trochu přičinit. Zahrádkáři dodržují 3 základní pravidla, pokud jde o otázku, kdy hnojit ovocné stromy:

  • První hnojení brzy na jaře (přelom března a dubna)
  • Druhé hnojení ihned po odkvětu (druhá polovina května)
  • Třetí hnojení po červnovém opadu (ke konci června)

Kolik hnojiva je potřeba?

Jak je to s množstvím hnojiva, které ovocné stromy potřebují? Zde se lze držet jednoduchého vodítka – umocnit korunu dřeviny. Má-li například 4m, pak je plocha určená ke hnojení 16 m čtverečních.  Vycházejte také ze stáří a intenzity růstu rostlin, v potaz můžete brát také očekávanou úrodu.

Jak hnojit?

Nyní už máte jasno v tom, kdy hnojit ovocné stromy. Teď je ještě třeba odpovědět na otázku, jak na správné hnojení ovocných dřevin. Hnojivo zapravte jen mělce pod povrch půdy, ideálně okolo kmenu, ale zároveň nikdy ne přímo k němu.

Jaké hnojivo je vhodné?

Ovocné stromy je možné hnojit několika typy hnojiv. Nejčastěji se k hnojení ovocných stromů používá:

  • Hnojůvka
  • Kompost
  • Rašelina

Hnojůvka

Hnojůvka je tvořena močí zvířat. Jde o hodnotné a rychle účinkující hnojivo, zařadit sem můžete tekutý trus ptáků, ve vodě zkvašené a zředěné guáno nebo trus slepic či jiné drůbeže.

Kompost

Kompost je tvořen převážně rostlinným odpadem, dá se s ním hnojit jak na jaře, tak i na podzim. Kompost stromům dodá důležité živiny.

Rašelina

Doporučujeme nížinnou nebo slatinnou rašelinu, která v sobě obsahuje dost dusíku a není kyselá. Pozor na vrchovištní rašelinu, která je kyselá a nepoužívá se pro hnojení čerstvá.