Zdraví

Jizva po piercingu v nose: 5 tipů jak se o ni starat

Jizva po piercingu v nose: 5 tipů jak se o ni starat

Jizva po piercingu v nose je nejen kosmetickým, ale i velmi nepříjemným a bolestivým problémem. Bývá často citlivá a náchylná k infekci. Jestliže se chcete správně starat o svou jizvu po piercingu v nose, dodržujte následující kroky:

Udržujte jizvu čistou a suchou

Jedním z nejdůležitějších faktorů pro hojení jizev obecně je sucho a čistota. Nechte jizvu vyschnout, nedotýkejte se jí nečistýma rukama nebo jinými předměty pokrytými bakteriemi. Můžete také použít sterilní gázu k ochraně rány a udržení sucha.

Používejte dezinfekci

Používání dezinfekce, kterou vám doporučil váš piercer či kdokoli, kdo vám piercing dělal, je nezbytné pro správné hojení jizvy. Dezinfekci vždy nanášejte čistým vatovým tamponem.

Používejte masti

Vhodné jsou masti na bázi silikonu, ty obsahují vitamíny a minerály, které podporují správné a rychlé hojení jizvy. Mast nanášejte několikrát denně, dokud jizva nebude měkká a tmavá.

Vyhýbejte se tření

Jestliže nosíte brýle, či cokoliv jiného, co by se o jizvu mohlo otírat, musíte dbát zvýšené opatrnosti. Brýle vždy noste tak, aby se jizvy vůbec nedotýkaly, dokud nebude zcela zahojená, případně sáhněte po čočkách.

Jizvu sledujte a dejte jí čas

Sledujte všechny nechtěné příznaky a komplikace při hojení jizvy a hlavně buďte trpěliví, celkové zhojení může trvat i několik měsíců.

Na co si dávat pozor?

Měli byste zpozornět při těchto komplikacích:

  • Zčervenání a otok
  • Vytékání hnisu
  • Krvácení
  • Svědění a pálení
  • Ztráta kůže v okolí piercingu
  • Pouze ohraničené zahojení