Nepatří vaření zrovna k vaším vášním, přesto ale sebe či rodinu nechcete zrovna ochudit o domácí stravování? Jak vařit efektivně na víc dní?
Můžu jídlo znovu ohřívat?
V zásadě platí, že mnoho jídel lze bez úhony znovu ohřát. Pokud vám tak zůstaly zbytky z oběda, které je vám líto vyhodit, rozhodně je můžete ještě dojíst.
Pamatujte ale na to, že byste jej včas měli uskladnit do chladničky, a to asi do 2 hodin od uvaření. Až budete chtít pokrm jíst, ohřívejte ho pomalu a jen do požadované teploty. Jídlo byste měli následně ohřát maximálně jednou a sníst do 2 až 3 dnů.
Do značné míry tak doporučení pro jídelníček na více dní záleží hlavně na tom, co jste ochotni opakovaně zkonzumovat. Některá jídla lze však k ohřívání zvláště doporučit.
Pokud tak nestíháte denně vařit, můžete si více dní po sobě dopřát především:
- omáčky
- polévky
- luštěniny
- masové směsi
Která jídla se k ohřívání nehodí
Hlavním problémem opětovného ohřevu je přinejmenším ztráta chuti. Připravit se můžeme i o nutriční hodnotu pokrmu. Uvádí se, že ohřátím můžeme ztratit dokonce až 15 % všech vitamínů a minerálů.
V horším případě pak riskujeme, že už se v jídle stihly přemnožit nežádoucí mikroorganismy. Konzumace takového oběda či večeře tak hrozí zdravotními problémy.
Znovu bychom určitě neměli ohřívat mimo jiné:
- houby
- špenát
- celer
- červenou řepu
- vejce
- brambory
- rýže
- těstoviny
Někteří odborníci také doporučí v žádném případě neohřívat znovu zeleninu. Vysvětlení zní, že tělu odebírá minerály a není tedy lidskému organismu už nikterak prospěšná. Podle některých zdrojů tato teorie navíc platí i pro zmíněné polévky.
S tím ale ne všichni experti na výživu souhlasí. A to už proto, že konzumace vždy čerstvě připravené zeleniny není v podmínkách běžné domácnosti při plné vytíženosti často reálná. A tak razí smířlivé řešení: Lepší zelenina ohřátá než žádná. Chcete-li ale z této situace „vybruslit“ korektně, můžete prostě zbytky dojíst i studené, pokud to snesete.