Další

Přátelství s výhodami: 5 základních pravidel, které byste měli dodržet

Přátelství s výhodami: 5 základních pravidel, které byste měli dodržet

Dnes už nejsou tabu značně různorodá vztahová uspořádání. Našla jste si kamaráda s výhodami? Co takový vztah obnáší a jaká může mít úskalí?

Co je přátelství s výhodami

Podstata přátelství s výhodami skutečně tkví v tom, co vyplývá už z názvu. Jde o kamarádství. Pod oněmi výhodami se pak rozumí to, že spolu po domluvě máte i sex.

Trávíte tedy čas s někým, s kým je vám dobře a máte současně zajištěny i intimní potřeby. Výhodou takového vztahového uspořádání je to, že po emocionální ani sexuální stránce nestrádáte. Populární je takovýto koncept hlavně ve věkové kategorii mezi 20 až 30 lety.

Jaké má tento typ vztahu přednosti

Kamarádství s výhodami je ideální pro lidi, kteří nemají na udržování vztahu jednoduše čas nebo náladu. Případně i pro ty, kteří jsou sami nedobrovolně, ale nemohou momentálně najít vhodný protějšek do páru a chtějí samotu prolomit.

Ne každý je také nastaven na hledání náhodných známostí. Ty navíc mohou být i rizikové po stránce toho, že neznáte minulost svého protějšku a nemůžete si být jista z hlediska jeho zodpovědnosti vůči pohlavním chorobám i nechtěnému těhotenství.

Zároveň se s přátelstvím s výhodami pojí naprostá bezstarostnost. Na rozdíl od „skutečného“ vztahu v tomto případě nemají místo jakékoli nároky. Neměla byste se tedy ptát, kde a s kým váš kamarád byl, stěžovat si, že s vámi tráví málo času nebo že vám není dostatečnou oporou. Nic z toho totiž nemusí.

A samozřejmě zde nemá místo ani žárlivost. A právě to je úskalím takového nastavení. Podle psychologů má totiž životnost pouze dočasnou, v řádech týdnů, maximálně měsíců. Je přirozené, že si sexuální zážitky začneme spojovat s emocemi.

Funguje přátelství s výhodami?

Dříve či později jeden z partnerů začne toužit po vážném vztahu. A jakkoli to může vyznívat stereotypně, většinou jsou to ženy, které budou chtít vztah posunout.

Potvrdil to i výzkum, který zpracoval americký sexuolog, psycholog a výzkumník Justin Lehmiller. Podle něj si hned 69 % žen přálo se vymanit ze škatulky „kamarádky s výhodami“. To zpovídaným pánům vztahový status quo vyhovoval.

Znamená to, že přátelství s výhodami nemůže fungovat? Ne nutně. Psychologové ale upozorňují, že vyjasnit byste si měli hlavně následující:

  • ujistěte se, že k sobě nechováte platonické city
  • vyřešte otázku ochrany
  • nastavte si frekvenci setkávání
  • stanovte si mantinely pro intimitu s dalšími lidmi
  • ujasněte si, kdo (a co) o vás dvou má vědět