Výživa a doplňkyZdraví

4 nejoblíbenější nezdravé potraviny a jejich zdravější alternativy

4 nejoblíbenější nezdravé potraviny a jejich zdravější alternativy

V současné době je zdravý životní styl stále více prosazovaný a spousta lidí věnuje pozornost tomu, co konzumuje. Bohužel je ale pravdou, že zdravé potraviny jsou často buďto příliš drahé, nebo zkrátka nechutnají tak dobře, jako ty nezdravé a průmyslově upravené. V dnešním článku se proto zaměříme na 5 nejoblíbenějších potravin, které rozhodně nemají příznivý účinek na vaše zdraví a prozradíme vám zároveň i jejich zdravější alternativy.

#1 Chipsy

Chipsy jsou sice ve skutečnosti brambory v jisté upravené podobě, ovšem bohužel jsou také plné soli a umělých přísad. Nehledě na to, že jsou smažené, a olej, na kterém se chipsy připravují, může být rovněž při nesprávném zpracování hrozbou pro zdraví. Zdravější alternativou jsou například chipsy z různých druhů zeleniny, jako jsou sladké brambory, cukety nebo řepa, které si doma sami připravíte. Takové pak mohou být bohaté na vitamíny a minerály, a navíc u nich máte pod kontrolou obsah soli a tuků.

I chipsy mají svou zdravější alternativu
I chipsy mají svou zdravější alternativu

#2 Hranolky

Kdo by nemiloval hranolky? I ty jsou ale často plné soli a tuků, a navíc obvykle smažené nesprávným způsobem, díky čemuž se z brambor stává poměrně nezdravá potravina. Zdravější alternativou jsou hranolky z batátů. Batáty neboli sladké brambory jsou bohaté na vitamíny a minerály a oproti klasickým bramborám mají nižší glykemický index. Zkuste si je připravit doma: stačí je nakrájet na stejně velké kousky jako hranolky a upéct v troubě s trochou olivového oleje. Smažení se raději vyhněte.

Hranolky připravované v troubě mají méně tuku
Hranolky připravované v troubě mají méně tuku

#3 Sladkosti

Sladkosti jsou vždy lákavé na pohled i svou chutí, ovšem obvykle jsou plné nezdravých cukrů, umělých barviv a obsahují spoustu kalorií. Nahraďte je proto raději zdravější alternativou. Tou mohou být například sušené plody, jako jsou datle, meruňky nebo rozinky. Tyto potraviny obsahují na rozdíl od průmyslově vyráběných sladkostí přirozené cukry a jsou bohaté na vlákninu. Dejte ale pozor na množství.

Sladkosti rozhodně nejsou zdravé
Sladkosti rozhodně nejsou zdravé

#4 Jídla z fastfoodu

Fast foody jsou v dnešní uspěchané době oblíbené pro svou rychlost a výbornou dostupnost. Bohužel jsou ale plné nezdravých tuků a soli, nehledě na to, v jakém prostředí se často připravují. Pokud máte rádi hamburgery, vsaďte na zdravější veganské burgery z fazolí nebo quinoi. Připravte si je doma, využijte opět pečicí troubu a menší množství olivového oleje. Fazole i quinoa jsou bohaté na bílkoviny a vlákninu a mají také nižší obsah tuků a soli.

Zeleninové burgery namísto fastfoodu
Zeleninové burgery namísto fastfoodu