Vlasy

Jaká barva vlasů mi sluší: test, která je pro vás ta nejlepší 2024?

Jaká barva vlasů mi sluší: test, která je pro vás ta nejlepší 2024?

Naši přirozenou barvu vlasů ovlivňuje množství barevného pigmentu v našem těle, který se jmenuje Melanin. Mnohdy však nejsme spokojeni se svoji přirozenou barvou vlasů a chceme ji projasnit, zcela zakrýt nebo jen podpořit lesk. Nejdůležitější je, abychom se v ní cítili dobře. 

Jak ale poznat, jaká barva vlasů vám bude slušet a zvýrazní přirozenou krásu. Připravili jsme si pro vás jednoduchý test, díky kterému to zjistíte.   

Základem je barevná typologie

Při výběru barvy je důležité vědět, jaký barevný typ jste – teplý či studený. Podle toho určíte, jestli vám bude slušet chladný nebo teplejší odstín barvy. 

Další krok zahrnuje určení podtónu podle ročního období – jaro, léto, podzim, zima. Každému typu sluší jiný podtón. Zjistíte tak ten správný podtón a vyhnete se přešlapům, které by vás mohly dělat starší nebo byste vypadala nemocně. Podtón určíte podle vaší barvy pleti a očí. 

Teplý nebo studený typ

Připravte si oblečení, látky, šperky nebo klidně čtvrtky papírů v teplých barvách jako jsou červená, oranžová, žlutá nebo zlatá a ve studených jako jsou modrá, fialová nebo stříbrná.

Tyto předměty si postupně přikládejte k obličeji a pozorně sledujte, ve kterých působíte rozjasněná, svěží, a ve kterých naopak utopeně a nevýrazně.  

Pokud vám dodaly jiskru teplé barvy, zvolíte barvu vlasů v teplých odstínech jako medové, kaštanové nebo zlatavé. Pokud vás rozzářily studené odstíny, sáhněte po platinových nebo mahagonových.

Typologie podle ročních období 

Dle typologie ročních období rozlišujeme čtyři základní typy – jarní typ, letní typ, podzimní typ a zimní typ. Jaro a podzim jsou teplé typy. Léto a zima jsou studené typy. Tyto typy vám přesněji určí podtón barvy pro vaše vlasy.

Jarní typ

Jarní typ má většinou světlou pleť. Pokožka má růžový nebo béžový podtón. Barva očí bývá modrá, modrozelená nebo šedomodrá. Těmto typům sluší blond barva nebo světle hnědá barva se zlatavým nádechem.

Letní typ

Letní typy mají narůžovělou pleť s olivovým nádechem. Ženy s letním typem mají tmavě modré nebo hnědé oči. Tomuto typu sluší tmavě plavá až oříškově hnědá barva.

Podzimní typ

Světlý typ s růžovým až broskvovým nádechem. Jejich pokožka se neopaluje nejlépe. Barva očí bývá zelená, hnědá nebo zelenohnědá. Nebojte se sáhnout po zlatavých a měděných odstínech nebo hnědých odstínech s červenými odlesky.

Zimní typ

Tento typ je charakteristický porcelánově světlou až bílou pletí s jemně namodralými podtóny, barva očí je většinou světle modrá nebo šedá. Tomuto typu sedí tmavé až černé odstíny. Ty však působí tvrdě. Zvolte raději tmavě hnědé varianty, které nepůsobí tvrdým dojmem.