Cviky a vybaveníKrásaZdraví

3 tipy, jak využít jógu pro uklidnění mysli a uvolnění napětí v těle

3 tipy, jak využít jógu pro uklidnění mysli a uvolnění napětí v těle

Jóga může být doslova dokonalým prostředkem pro uvolnění napětí v těle a uklidnění roztěkané mysli po náročném dni. Stačí jen zvolit správný styl a být konzistentní, výsledky se pak samy dostaví. Jógu přitom můžete praktikovat doma nebo si najít studio, ve kterém vás jednotlivými ásanami provedou zkušení lektoři. Nebo si můžete zacvičit třeba venku v parku, ať už sami, s partou přátel nebo se svým partnerem. Čtěte dále a nechte se inspirovat 3 tipy, jak využít jógu pro uklidnění mysli a uvolnění napětí.

Buďte konzistentní

Jógová praxe by měla být pravidelná, ideálně byste měli cvičit každý den, aby se vám podařilo dosáhnout maximálního účinku. Jestliže z nějakých důvodů cvičit každý den nemůžete, zkuste si alespoň najít čas několikrát týdně. V pravidelnosti vám může pomoc zmíněná kamarádka či partner, se kterým se dopředu domluvíte. 

Buďte konzistentní, výsledky se pak samy dostaví
Buďte konzistentní, výsledky se pak samy dostaví

Využijte dechová cvičení ve svůj prospěch

Dechová cvičení jsou nezbytnou součástí jógy. Mohou být velmi užitečná při uklidňování mysli a uvolňování napětí v těle, protože v tu chvíli se budete soustředit čistě na sebe. Zkuste se při cvičení zaměřit na hluboké, a hlavně pomalé nádechy a výdechy, při kterých se budete soustředit na pohyb břicha a hrudníku. Vnímejte, jak si vaše tělo užívá okysličení a jak vaše mysl vyplavuje vše negativní, co se během dne ve vaší hlavě nashromáždilo.

Hluboké dýchání vám pomůže se zklidněním
Hluboké dýchání vám pomůže se zklidněním

Naučte se meditovat

Meditování je dnes velmi omílané téma. Jde o další důležitou součást jógy, kterou lze využít ve svůj prospěch při zklidňování mysli. Nevíte, jak na meditaci? Zdá se vám to obtížné? Zkuste se ze začátku zaměřit především na svůj dech, a pokud vám myšlenky těkají jinam, soustřeďte se jen na jednu myšlenku nebo pocit, který je vám v danou chvíli příjemný. Máte-li stále problém udržet svou mysl v klidu, může vám pomoci zaměřit se na zvuky v okolí nebo na svou dechovou praxi. Případně si k meditování pusťte zvuky přírody. 

Naučte se meditovat
Naučte se meditovat

Vyzkoušejte balanční polohy

Jakmile zvládnete udržet svou pozornost u dechu v tureckém sedu, vyzkoušejte to také v jiných balančních polohách. Soustřeďte se na kontakt se zemí, zaměřte svou pozornost na jeden bod před sebou, dlouze se na něj dívejte a dýchejte.

Vyzkoušejte balanční polohy
Vyzkoušejte balanční polohy

Kde praktikovat jógu?

Je jen na vás, pro jakou možnost se rozhodnete. Jógu dnes můžete praktikovat jak v pohodlí domova, kde si můžete zacvičit s pomocí mobilní aplikace, videí na YouTube nebo v rámci živého vysílání třeba z vašeho oblíbeného studia. Za jógou se můžete vypravit také do přírody, najděte si například místo u vody, na louce nebo v lese, zkrátka takové místo, na kterém se budete cítit příjemně. V neposlední řadě pak můžete navštívit studio ve vašem městě a cvičit společně s doprovodem.

Cvičit můžete i v přírodě
Cvičit můžete i v přírodě