KrásaZdraví

Jak se v létě ochladit? Máme 3 triky

Jak se v létě ochladit? Máme 3 triky

V létě někdy mohou teploty vystoupat až do neúnosných výšek, což nám znepříjemňuje práci a nejrůznější povinnosti. Pokud hledáte způsoby, jak se v horkých letních dnech zaručeně ochladit, máme pro vás 3 účinné triky. Od osvěžujících nápojů až po strategie pro udržení příjemného chladu ve vašem domě – čtěte dále, tyto rady vám pomohou přežít parné letní dny s lehkostí.

Chlazení vodou a dostatek tekutin

V horkých letních dnech je dostatečný přísun tekutin více než důležitý. V létě je nezbytné pít víc vody než obvykle, abyste své tělo pořádně hydratovali. Můžete vyzkoušet osvěžující nápoje s přírodními chutěmi, jako jsou šťávy z ovoce nebo zeleniny, případně je dobrou volbou uvařit si den dopředu bylinkový čaj (nebo jakýkoliv máte rádi), který budete další den popíjet. 

  • TIP: Doporučujeme ale vyhnout se ledové vodě, která stahuje póry. Lepší volbou v horku je voda vlažná, které vás ochladí na delší dobu.

Jak se v horku dobře vyspat?

Máme pro vás jednoduchý, ale účinný trik – dejte si studenou sprchu těsně před spaním, která vám pomůže snížit tělesnou teplotu, díky čemuž se vám bude lépe usínat. Alternativním řešením jsou také studené obklady, kdy stačí vložit kostky ledu do igelitového sáčku a položit jej na zápěstí a krk, budete překvapeni účinkem. 

Studená sprcha před spaním vám pomůže lépe usnout
Studená sprcha před spaním vám pomůže lépe usnout

Vsaďte na studené pokrmy a používejte méně koření

Zkuste se v létě vyhnout dlouhému vaření a stání u plotny. Pečení, smažení a další tepelné úpravy jídel včetně ohřevu v mikrovlnné troubě mohou navýšit teplotu v domácnosti, nehledě na vaše nepohodlí při stání u tepelného zdroje. Vůbec nejlepší je v létě vsadit na zdravé zeleninové saláty, které můžete doplnit čerstvou bagetkou nebo zkuste jakákoliv rychle uvařená jídla – například špagety aglio olio, těstoviny s mozzarellou, rajčaty a bazalkou nebo vaječné omelety na 100 způsobů. 

  • TIP: Určitě se vyhněte příliš kořeněným jídlům, a pokud se nechcete zapotit, pak rozhodně vynechejte chilli.
Namísto horké kávy si dejte ledovou
Namísto horké kávy si dejte ledovou

Jak ochladit byt? Pomůže správné větrání a ventilátor

Větráky a ventilátory jsou skvělým způsobem, jak udržet vzduch v pohybu a snížit pocit horka v uzavřené místnosti. Umístěte je na strategická místa, jako je ložnice, obývací pokoj nebo kancelář, abyste měli příjemný proud vzduchu vždy okolo sebe. Pozor dejte ovšem na přímé proudění vzduchu, které může zapříčinit bolest kloubů.

Naučte se správně větrat

Hlavní zásadou přirozeného ochlazení vzduchu doma v létě je noční větrání, kdy je vzduch venku přirozeně chladnější. Přes den naopak nechejte okna zatemněné – použijte tmavé závěsy nebo nechejte stažené žaluzie. Zkrátka nepouštějte teplo a sluneční paprsky dovnitř

Ventilátor vám pomůže ochladit byt
Ventilátor vám pomůže ochladit byt