Zdraví

Jak se nehrbit: 4 tipy pro zlepšení postoje

Jak se nehrbit: 4 tipy pro zlepšení postoje

Špatný postoj není jen kosmetickou závadou, ale i vážným zdravotním rizikem. Od bolesti zad, přes bolest krční a hrudní páteře vede hrbení až ke zhoršenému dýchání, bolestem nohou či poruchám krevního oběhu.

Stůjte rovně

Samozřejmě. Přestanete se hrbit, když budete stát rovně. To ale není tak snadné, že? Bohužel, váš postoj se nespraví ze dne na den. Nejefektivnější způsob však je na svůj postoj aktivně myslet, nastavit si upozornění na telefonu, které vám bude připomínat, že se máte narovnat. Čím častěji se budete snažit stát rovně, tím snadnější a automatičtější to pro vás bude.

Seďte rovně

Když si sednete, ujistěte se, že sedíte správně pomocí těchto tipů:

  • Sedněte si rovně s rameny uvolněnými, lehce staženými dozadu
  • Nohy umístěte rovně na podlahu, nemávejte s nimi ve vzduchu ani je neskládejte pod židli
  • Seďte na zadní části židle tak, aby vaše záda byla lehce podepřená opěrátkem
  • Nenaklánějte hlavu dopředu
  • Při sezení u počítače mějte monitor ve výšce očí

Pravidelně cvičte

Posílení vašich zádových svalů pomůže proti hrbení i bolesti zad. Čím silnější vaše svaly na  zádech a krku budou, tím snáze budou držet vaši páteř zpříma. Nemusíte přímo zvedat těžké váhy v posilovně, stačí zkusit jógu.

Zvolte správný polštář

V neposlední řadě, své páteři můžeme snadno ublížit i ve spánku. Jestliže spíte s mnoha polštáři pod hlavou, vaše krční páteř trpí, vás pak obtěžují chronické bolesti a váš postoj se kazí. Proto, abyste přes den mohli pracovat na svém držení těla, v noci spěte bez polštáře, případně s kvalitním nízkým polštářem z paměťové pěny.