Recepty

Jak poznat zkažené listové těsto: Informace 2024

Jak poznat zkažené listové těsto: Informace 2024

Našla jste v mrazáku zapomenuté listové těsto, které jste koupila navíc, ale pak jej nepoužila a mezitím prošlo datum trvanlivosti? Jak poznat, zda je těsto zkažené a kdy jej nikdy nekonzumovat vám prozradíme dále.

Jak vypadá zkažené listové těsto

Zkažené listové těsto bude mít nežádoucí vzhled, a to již na samém počátku zkažení. Když se na těsto podívat zblízka, je možné spatřit obdobně jako u jiných těst první známky plísně. Zkažené je i těsto, které je zašedlé.

Jak zapáchá zkažené listové těsto

Obecně platí pravidlo, že pokud se vám něco nezdá příliš čerstvé, spolehněte se na svůj čich. Pokud má těsto prošlou expiraci, ale nejeví ani známky počínající plísně, raději si k němu ještě přičichněte. Pokud má kyselou nebo jinou nepříjemnou vůni, je to důkazem zkažení a rozhodně jej nedoporučujeme konzumovat.

Jak dlouho vydrží listové těsto v lednici

Chlazené listové těsto vydrží v lednici nejméně po dobu trvanlivosti. Nicméně pokud ani po pár dnech po expiraci nevykazuje známky zkažené uvedené výše, je bezpečné ho konzumovat.

Jak dlouho vydrží listové těsto v mrazáku

Listové těsto v mrazáku vydrží mnohem déle než v lednici, nicméně zkontrolovat, zda je vhodné ho konzumovat po datu expirace je trochu obtížnější, protože povrch těsta bude pokryt ledovou vrstvou. Ačkoliv by nemělo být těsto ani po datu expirace zdravotně závadné, bude pravděpodobně přemražené, což změní celkovou chuť a strukturu těsta.

Jak dlouho vydrží rozmražené listové těsto v lednici

Pokud bude těsto rozmrazováno v lednici – tedy bude celou dobu v chladu – vydrží rozmrazené v lednici až 3 dny.

Kdy se vyhnout konzumaci

Jestliže těsto splňuje některé z výše uvedených známek zkažení nebo byla extrémně překročena doba trvanlivosti, rozhodně se těsta zbavte. I těstem, které se upeče si můžete přivodit potravinovou otravu.