Voda je pro nás a naše zdraví velmi důležitá. Ostatně lidské tělo je zhruba ze dvou třetin tvořeno právě vodou. Příjem a výdej tekutin však musí v těle pracovat rovnovážně. Jestliže z těla odchází větší množství tekutin, než mu dodáváme, stáváme se dehydratovaní. V opačném případě se stáváme zavodněnými.
Jak poznám, že jsem zavodněná?
Pokud si kladete otázku: „Jak poznám, že jsem zavodněná?“, máme pro vás jednoduchý návod. K přílišnému zavodnění patří nadměrné pocení. Tělo má k dispozici uložené značné množství vody a skrze potní žlázy se jí snaží zbavit. Zadržovaná voda se také obtížně hubne. Pokud tedy máte pocit, že vaše váha nejde dolů tak, jak by jít měla, můžete vinit právě zadržovanou vodu. Na problémy se zadržováním nadbytečného množství vody v těle poukazuje také celulitida a otoky končetin.
- Nadměrné pocení
- Obtížné hubnutí
- Celulitida
- Otoky končetin
Proč jsem zavodněná?
Za přílišným zavodněním často stojí nevhodná strava, která je bohatá na soli, cukry, konzervanty a tak podobně. Velký podíl má také nadměrná konzumace alkoholu. Ten sice primárně způsobuje dehydrataci, jenomže vaše tělo – ve snaze vyhnout se odvodnění – začne vodu schraňovat „na horší časy“. Podobné pravidlo platí také v případě, že přijímáte málo tekutin.
Za zavodněním ale mohou stát i některé léky či hormonální nerovnováha. Zavodnění také provází ženy určitými fázemi jejich menstruačního cyklu a běžné je rovněž v těhotenství.
Jak mohu proti zavodnění bojovat?
V první řadě musíte odhalit příčinu, a tu řešit. Není dobré pít hektolitry odvodňovacího čaje nebo se cpát speciálními tabletkami. Zaměřte se na kvalitu své stravy, omezte konzumaci alkoholu a zařaďte alespoň dva litry čisté vody denně. Pokud vaše problémy pramení z hormonální nerovnováhy, těhotenství či konzumace některých léků, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.