Další

Jak nepřijít o úspory: 5 tipů pro seniory a seniorky

Jak nepřijít o úspory: 5 tipů pro seniory a seniorky

Inflace útočí na peněženky nás všech. Zvláště citlivě aktuální vývoj vnímají senioři. Jakým způsobem si mohou ochránit své úspory?

5 tipů pro záchranu vašich úspor

Definice České národní banky vysvětluje inflaci jako růst cen v ekonomice, který se opakuje a oslabuje reálnou hodnotu peněz proti zboží a službám, jež kupujeme. Řadu lidí teprve tento jev přiměl začít se zajímat o své peníze a jejich reálnou hodnotu.

Jak ji zachovat?

  • založte si spořicí účet
  • vyzkoušejte investice
  • rekonstruujte bydlení
  • zafixujte si ceny energií
  • zkontrolujte si pojištění

Založte si spořicí účet

Místo běžného účtu můžete prostředky, které potřebujete mít stále k dispozici, vložit jednoduše na spořicí účet. Jejich znehodnocování zde neprobíhá tak masivně, ačkoli inflaci v současné době nemá šanci pokořit ani výhodný „spořák“. V případě potřeby lze vaše finance navíc opět snadno převést na běžný účet.

Vyzkoušejte investice

Peníze se vyplatí také investovat. V současné době odborníci doporučují především investice do podílových fondů. A to do dluhopisových, nemovitostních, smíšených, nebo akciových. Vyplatit se též může investování do nemovitosti jako takových či do zlata. Vynikající zhodnocení nabízí i investice do známek, vín, starožitností či umění. Pro laika jsou už ale poměrně riskantní.

Rekonstruujte bydlení

Investice do vlastního bydlení je podle ekonomů nejrychlejší cestou, jak peníze chránit. Výhodou je že podobnou možnost může využít i ten, komu z rodinného rozpočtu nezbývá tak vysoká suma, aby ji například přetavil v investiční nemovitost. Ačkoli i vzít si na nemovitost úvěr a ten splácet nájem může být výhodné.

Zafixujte si ceny energií

Dalším důležitým krokem, který je v současné době pro ochranu úspor vhodné učinit, je jednoznačně fixace cen energií. Ta se vyplatí vždy, když se blíží skokové zvýšení cen. K tomu už například v roce 2024 došlo v okamžiku, kdy bylo oznámeno zvýšení výše tzv. regulované složky ceny elektřiny a plynu.

Zkontrolujte si pojištění

Měli bychom se bát krachu finančních institucí? Obecně platí, že vklady jsou pojištěné. Stát tuto jistotu garantuje konkrétně u vkladů v bankách, družstevních záložnách a stavebních spořitelnách. Ty jsou pojištěny až do hodnoty 100 tisíc eur. Týká se to však pouze peněz na běžných, spořicích a termínovaných účtech.

Zdroje

https://www.e15.cz/finexpert/setrime/jak-ochranit-penize-pred-inflaci-mame-konkretni-navod-1388012

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/442065-penize-kvuli-inflaci-ztraci-hodnotu-ekonom-radi-jak-neprijit-o-uspory