Krása

Jak nabrousit strojek na vlasy

Jak nabrousit strojek na vlasy

Většina strojků na vlasy se brousí sama. Pokud nejsou pravidelně čištěny nebo mazány olejem mohou se otupit. S řádně naostřeným strojkem předejdete problémům s nerovnoměrně střiženými vlasy a cucháním při stříhání. 

Čištění strojku

Před broušením je potřeba čepele řádně očistit. Najděte a odšroubujte šrouby, které připevňují čepele ke zbytku nůžek. U většiny modelů zastřihovačů vlasů jsou na základně čepele dva šrouby. Odšroubujte je. Pokud se spodní čepel snadno nevysune, vytáhněte ji ze základny pomocí pinzety. Pro usnadnění zpětné montáže si zapamatujte, jak jsou proti sobě čepele umístěny.

Po demontáži odstraňte ze strojku vlasy a jiné nečistoty. Pro snadnější čištění můžete čepele vložit do roztoku vody a octa. V případě že jsou na povrchu zřejmé ještě zůstatky rzi, celý proces čištění opakujte

Ostření čepelí

Pro ostření budete potřebovat brusku nebo brusný kámen, který je dostupný v některých domácích potřebách a železářství. Přejíždějte ostřím po brusce nebo brusném kameni, které jsou dostupné v některých obchodech s domácími potřebami a železářstvím. Nakloňte čepel pod úhlem asi 30–45º a pětkrát až desetkrát přejíždějte dopředu (pouze) přes kámen se zrnitostí 4000, dokud nebude čepel lesklá a hladká. Z čepele otřete zbroušený kov. Otočte čepel a opakujte pro druhou hranu.

Ostří čepele by nyní mělo vypadat hladce, ale pro vytvoření perfektního ostří opakujte výše uvedený proces, tentokrát ale s kamenem se zrnitostí asi 8000.

Strojek znovu sestavte. Přímo na čepele naneste v několika kapkách olej k promazání. Strojek na několik minut zapněte, čímž o sebe čepele budou třít. Tím se čepele strojku vybrousí ještě více. Váš strojek by měl být nyní připraven k dalšímu použití se znatelně ostřejšími čepelemi.