Další

Jak batikovat duhou: osvědčená klasika v roce 2024

Jak batikovat duhou: osvědčená klasika v roce 2024

DUHA je barva na textil, která přišla na trh už před desítkami let. Je to tedy léty dobře odsvědčený způsob, jak oživit své stávající oblečení nebo vytvořit něco zcela nového. Sice se nejedná o jedinou značku výrobků, kterou lze pro barvení textilií zvolit, ty ostatní však bývají znatelně dražší.

Proč si vybrat duhu

  • Nízká cena
  • Velký výběr odstínů
  • Snadné použití
  • Stálost barvy
  • Použití na mnoho materiálů – bavlnu, viskózu, len

Tato barva na textil je dostupná v celkem 15 barevných odstínech od černé přes červenou, modrou, zelenou a béžovou až po námořnickou modrou nebo olivově zelenou. Všechny odstíny lze navíc mezi sebou i míchat, a tak vytvořit váš vysněný odstín.

Cena barvy se pohybuje obvykle v rozmezí 20 a 30 korun za jedno balení, které obsahuje 15 gramů. Toto množství je dostatečné pro obarvení 300 gramů prádla. Pokud chcete tedy barvit větší množství nebo toužíte po intenzivnějším odstínu, musíte si balení zakoupit víc.

Postup barvení

Podle výrobce existují hned dva způsoby, jak batikovat duhou. Jedním z nich je ruční praní, druhým použití automatické pračky. Obojí má své pro a proti. A jste to pouze vy, kdo se rozhodne jak.

Batikovat duhou v pračce má oproti ruční metodě výhody zejména v případě, že potřebujete najednou obarvit velké množství prádla. Na druhou stranu je to pravděpodobně ta dražší a méně ekologická varianta s ohledem na větší spotřebu vody a elektrické energie. Navíc je potřeba pračku po skončení barvení pustit na program s nejvyšší teplotou (80-90 °C), aby se dostatečně vyčistila.

V obou případech je nutné obsah sáčku smíchat se čtvrt litrem vody, přidat 10 polévkových lžic kuchyňské soli (cca 200 g). Poté tuto směs nalijte do velkého hrnce se 7-10 litry vody nebo do bubnu pračky. V případě ručního praní přiveďte roztok k varu, vložte textilii, kterou chcete obarvit, a na mírném ohni vařte dvacet minut. Poté musíte obarvenou textilii dostatečně propláchnout ve vodě s octem. Ocet zde působí jako stabilizátor barvy. Pro barvení v pračce zvolte program s nejvyšší možnou teplotou a nechte jej celý proběhnout.

Upozornění na závěr

Ať už se rozhodnete pro jeden nebo druhý způsob, jak batikovat duhou, dejte si dobrý pozor ať barvu omylem nevysypete. Z některých materiálů jde totiž velmi špatně dolů.