Krása a móda

Hubněte s úsměvem: Rady pro bezstarostné snižování váhy

Hubněte s úsměvem: Rady pro bezstarostné snižování váhy

Snížení příjmu kalorií a/nebo zvýšení výdeje energie rovná se hubnutí. Není však nutné držet drastickou dietou, která stejně není dlouhodobě udržitelná. Ani výdej nemusí představovat hodiny strávené v posilovně. Hubnout lze méně radikálně a daleko příjemněji. Vaše váha možná bude klesat pomaleji, ale hubnutí bude ve výsledku efektivnější, protože si váhu udržíte. Vyzkoušejte naše tipy pro líné a bezstarostné hubnutí.

Důkladně žvýkejte 

Nejjednodušším trikem, jak zhubnout, je více žvýkat a jíst tím pádem pomaleji. Našemu mozku totiž trvá okolo 20 minut, než sepne pocit plnosti. Účastníci jedné studie, kteří žvýkali každé sousto 40krát, pozřeli o 12 % méně jídla než ti, kteří jej žvýkali pouze 15krát. Zkuste nejprve žvýkat každý kousek alespoň 20krát a počet skousnutí postupně zvyšovat.

Pijte více vody

Určitě jste již slyšela rčení: “Hlad je převlečená žízeň.” A je to skutečně tak – náš organismus má tendenci někdy zaměňovat pocit hladu a žízně. Jakmile na vás přijdou chutě, zkuste se nejprve napít vody. Zrychlíte tím svůj metabolismus a snížíte pocit hladu. Studie z roku 2013 zveřejněná v Journal of Clinical and Diagnostic Research ukázala, že ženy, které vypily 500 ml vody před každým jídlem, zhubly, aniž by dodržovaly nějaké dietní opatření.

Kvalitně odpočívejte

Pokud se cítíte během dne vyčerpaná, vaše váha dolů sama nepůjde. Hubnutí a přibírání totiž úzce souvisí s psychikou. Lidé, kteří málo spí, mají obecně větší tendenci přibírat. Zapracujte proto na svém spánkovém režimu. Choďte pravidelně spát dříve než odbije půlnoc, tak abyste spala každý den alespoň 7 – 8 hodin v kuse. Při problémech s usínáním zkuste meditaci, relaxační hudbu nebo vyměnit chytrý telefon za knihu.

Zvyšte příjem bílkovin

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zhubnout, je obohatit svůj jídelníček o bílkoviny. Bílkoviny totiž podporují pocit plnosti a snižují hlad, což dokládá studie z roku 2008 publikovaná v American Journal of Clinical Nutrition. Bílkoviny se navíc podílejí na tvorbě svalové hmoty, což má za následek úbytek tuků. Místo konzumace velkého množství masa a tvarohu můžete jednoduše vypít pár proteinových koktejlů. Možná vám ale budou vyhovovat snídaně s vysokým obsahem bílkovin, které vás zasytí na celé dopoledne a zlepší vaše výsledky při hubnutí.

Losos je bohatý na bílkoviny
Losos je bohatý na bílkoviny