Zdraví

Dlouhověkost podle bydliště: kde se dožijete nejvíce?

Dlouhověkost podle bydliště: kde se dožijete nejvíce?

To, jak dlouho jsme na světě, je ovlivněno nejen naším životním stylem, ale také místem, ve kterém vyrůstáme a žijeme. Existují faktory, které mohou výrazně prodloužit život člověka, jako je například dostupná zdravotní péče nebo lidé, kterými jsme obklopeni. Toto jsou faktory, které mohou způsobit dlouhověkost podle bydliště.

1. Zdravotní péče

Kvalita a dostupnost zdravotní péče v místě bydliště je klíčová. Pokud se nacházíte v místě, které má dobře fungující zdravotní systém, nacházejí se tam lékaři, kteří poskytují kvalitní péči, a máte možnost podstupovat preventivní prohlídky, je pravděpodobné, že budete zdravější a případné zdravotní komplikace odhalíte včas. To vše může ovlivnit délku vašeho života. 

Stetoskop položený na bloku s propiskou.

2. Životní styl

V případě, že žijete v místě, kde jsou dostupné cyklostezky, fitness centra nebo jiné podniky, které podporují aktivitu a pohyb, můžete výrazně podpořit své zdraví. Rozdíl také je, zda žijete v místě obklopeném horami a lesy nebo továrnami, jež vypouští do ovzduší a vody spoustu chemikálií. 

3. Sociálno

Máte kolem sebe rodinu a přátele, kteří jsou vždy u vás, když potřebujete podpořit, utěšit nebo rozveselit? Máte štěstí. Je prokázáno, že hřejivé lidské vztahy a dobré rodinné zázemí působí jako lék na veškerý stres, který může být příčinou řady zdravotních komplikací a zkracovat délku života. 

4. Ekonomická situace

Lidé, kteří žijí v odlehlých oblastech s nedostatkem pracovních příležitostí, mohou být ekonomicky velmi nestabilní. Nemožnost koupit si něco, co potřebujeme, může být spojeno s nadmírou stresu, kvalitou života i zdraví. Také dlouhé dojíždění do práce může způsobit nejen fyzické, ale také psychické problémy. Zvláště v případě, že člověk pouze cestuje z práce domů a nemá žádný volný čas, který by věnoval odpočinku.

Osamocený dům pod lesem v zasněžené krajině.

Toto jsou faktory ovlivňující dlouhověkost podle bydliště. U některých lidí se může vyskytovat jen jeden, ale často dochází ke kombinaci více faktorů, které negativně ovlivňují zdraví člověka a tím zkracují jeho život.