Zdraví

Co se stane s vašim tělem, když budete pít kávu nalačno: 3 rizika

Co se stane s vašim tělem, když budete pít kávu nalačno: 3 rizika

Jste tak velcí milovníci kávy, že si svůj den bez tohoto lahodného nápoje nedokážete představit? Pokud souhlasně přikyvujete a současně s ní svůj den pravidelně začínáte, měli byste zbystřit. Pití ranní kávy nalačno totiž s sebou přináší různé efekty, přičemž ne všechny z nich jsou právě pozitivní. Pokud vás tedy zajímá, co se stane s vašim tělem, když budete pít kávu nalačno, máme pro vás odpověď!

Zvýší se vám produkce kortizolu

Kortizol, stresový hormon, vyplavuje naše tělo přirozeně a v určité dávce podle situace a denní doby. Káva ale do tohoto přirozeného rytmu takzvaně „hodí vidle“ a způsobí nadměrnou produkci kortizolu.

Pozor na žaludek

Brzká stimulace kofeinem způsobuje nadměrnou tvorbu žaludečních kyselin, které nejsou „naředěné“ potravou. Tím se mohou takzvaně „vracet“ a způsobovat pálení žáhy. V krajním případě si můžete pitím kávy nalačno dokonce způsobit nevolnosti či reflux.

Káva má také silně dehydratační účinky a způsobuje odvodňování organismu. Tak pozor na to! Pití kávy nalačno také narušuje hospodaření těla s krevním cukrem a z dlouhodobého hlediska může narušit schopnost těla hladinu glukózy správně regulovat.

Fyzické nepohodlí

Rozličné fyzické reakce patří k tomu nepříjemnému, co se stane s vašim tělem, když budete pít kávu nalačno. Můžete očekávat bolest hlavy. Ta však bývá typická spíš pro nadměrný příjem kofeinu. Dále se objevuje neklid často doprovázený úzkostným pocitem. Ojedinělé není ani nadměrné bušení srdce.

Pochopitelně ne každý vedlejší účinek zaznamenají všichni pijáci kávy. Některým může dokonce pití kávy nalačno vyhovovat. Statisticky vzato ale tyto problémy potkají podstatné množství lidí. Proto než si zítra ráno uvaříte první šálek, nasnídejte se, a kávu odložte minimálně dvě hodiny po probuzení. Nebo ji alespoň doplňte sklenicí vody.