Zdraví

Co by měl člověk zvládat v 60? Těchto 5 oblastí nepodceňujte

Co by měl člověk zvládat v 60? Těchto 5 oblastí nepodceňujte

Nemůžeme říci, jak by měl člověk v šedesáti letech přesně vypadat, nebo čeho by měl být schopen. Vše je závislé na zdravotním stavu jedince a jeho životním stylu, genetiku nevyjímaje. Přesto ale můžete vyzdvihnout několik oblastí, které může mít člověk v této věkové kategorii pod kontrolou. Zjistěte, co by měl člověk zvládat v 60.

1. Síla

Aby mohl být šedesátník nebo šedesátnice aktivní, je potřeba posilovat své svaly a zvyšovat svou sílu. S věkem svaly postupně ubývají a tělo slábne. Důležitý je pravidelný trénink, který efektně zpomalí ztrátu svalové hmoty. Budete-li cvičit, budete se cítit silnější fyzicky i psychicky. Bonusem je, že budete vypadat lépe než většina lidí ve vašem věku.

Starší žena sedící na karimatce se sklenicí vody.

2. Flexibilita a vytrvalost

Zde je řeč o tom, že někdy není špatné zaskákat si přes švihadlo nebo si jít zaplavat. Posilování je důležité, ale stejně tak jsou důležité kardio cviky, které rozproudí vaši krev a vaše svaly uvolní. Vyzkoušejte to a za pár dní se můžete těšit na pocit nesmírné lehkosti a příliv energie. Na kardio cvičení je skvělé také to, že zlepšujete svou vytrvalost a snižujete riziko srdečních onemocnění. Máte-li problémy s klouby a běhání pro vás není to pravé, můžete si jít zaplavat.

3. Rovnováha a koordinace

Možná vám to bude znít legračně, ale zkuste stát chvíli na jedné noze. Že už jste to dlouho nedělala? Pusťte se do toho hned, protože procvičování rovnováhy a koordinace vám může velmi pomoci v prevenci před pády a vznikem rizika zlomenin v pozdějším věku. 

4. Pravidelný pohyb

Traduje se, že by měl člověk vykonávat nějakou pohybovou aktivitu aspoň čtyřikrát do týdne. Zkuste to vydržet, protože zvyk je železná košile a právě pravidelnost vám může zaručit, že se budete cítit skvěle nejen v šedesáti, ale i v následujících letech. A pokud se vám nechce vyloženě cvičit, zajděte si alespoň na procházku nebo si užívejte pobytu na čerstvém vzduchu při zahradničení. Každý pohyb se počítá!

Žena zasazující bylinky na zahradě.

5. Udržení zdravé hmotnosti

Mezi to, co by měl člověk zvládat v 60, patří také udržení hmotnosti, která je v normě. Zdravý obsah svalové hmoty a tělesného tuku v těle je důležité, abyste se cítili fyzicky i psychicky fit. S vyšší hmotností se zvyšují také rizika vzniku nejrůznějších chorob, nemluvě o tom, že přeci i v 60 chcete vypadat přitažlivě a krásně.