Zdraví

Antikoncepce po 40: jaké možnosti máte v roce 2024

Antikoncepce po 40: jaké možnosti máte v roce 2024

Dnešní možnosti antikoncepce jsou široké, každému ale vyhovuje něco jiného. Závisí to nejen na osobních preferencích ale zpravidla také na věku. V každé životní fázi totiž potřebujeme od antikoncepce něco trochu jiného. Zatímco v počátcích sexuálního života jde zejména o ochranu před nechtěným těhotenstvím a případně i pohlavně přenosnými chorobami, v pozdějších letech a v pevném partnerském svazku se priority mění.

Permanentní metody antikoncepce

Antikoncepce po 40 může být jak trvalá, tak i přechodná. Jen málokdo ale touží předcházet nechtěnému těhotenství používáním jednorázových bariérových metod jako jsou kondomy. I proto se mnoho lidí, kteří již děti mají a po dalších netouží, nebo si ujasnili, že děti nejsou v jejich plánu vůbec, rozhodne pro sterilizaci. Vasektomie u mužů a hysteroskopická sterilizace jsou jediné trvalé metody antikoncepce.

Hormonální metody antikoncepce

Po 40 jsou vhodné zejména pilulky kombinovaného charakteru, které však mají velmi nízkou dávku estrogenů. Důvod spočívá v hormonálních změnách, které tuto životní etapu provází. Po 40 sice plodnost žen klesá, otěhotnění však vyloučeno není, a proto je používání antikoncepce nutností.

Hormonální antikoncepce může pomoci s pravidelností menstruačního cyklu, s menší intenzitou krvácení a funguje jako prevence nádorového onemocnění dělohy. Skvělou volbou je gestagenní nitroděložní tělísko, která má tu výhodu, že „vydrží“ několik let.

Nehormonální metody antikoncepce

Pochopitelně ale neexistuje jediný důvod, proč by se ženy po 40 nemohly chránit před otěhotněním pomocí bariérových nehormonálních metod jako jsou kondomy. V posledních letech navíc roste obliba pesarů, cervikálních kloboučků či speciální hubky. Tyto metody nijak nezasahují do ženských hormonů. To může být na jednu stranu výhoda, na stranu druhou však nehormonální metody nijak nepomáhají od hormonálních nerovností a jejich příznaků.