Dlouhé šaty jsou obvykle nádherné. Mají schopnost skrýt naše nedostatky a vyčarovat z nás princezny či lesní víly jako mrknutím oka. Nehodí se ale na každou příležitost a je třeba si čas od času na ně dávat pozor. A právě svatba, na kterou se chystáte jít jako host, patří k těm událostem, kde mohou být dlouhé šaty skvělou volbou, ale zároveň i tou nejhorší. Na co si tedy dát pozor a kdy se dlouhým šatům vyhnout?
Kdy si dlouhé šaty nebrat
Dlouhé šaty na svatbu jako host si vezměte, pokud to okolnosti vyžadují nebo alespoň umožňují. Na většině současných českých svateb se s dlouhými šaty hostů příliš nepočítá a můžete tak nechtěně nevěstu urazit. Pokud si tedy plánujete vzít dlouhé šaty, měly byste se jí nejprve zeptat, zda s tím nebude mít problém. Je to totiž právě ona, na níž má být směrována hlavní pozornost, a proto by se hosté měli snažit, ji výběrem svého outfitu nezastínit.
Kdy jsou dlouhé šaty tou správnou volbou
Na některých svatbách se od vás však očekává, že si oblečete dlouhé šaty. Na svatbu jako host v dlouhých šatech dorazte, pokud to po vás budoucí novomanželé vyžadují. Bývá to tak ve dvou případech. Jedním z nich je skutečně honosná svatba a vysokým dress codem. V tom případě si můžete být takřka jistá, že dlouhé šaty budou mít všechny ženy, a proto byste v krátkých vyčnívala, a to není nijak žádoucí.
Tím druhým případem, kdy se pro dlouhé šaty určitě rozhodnout, je ten, kdy na svatbě zastáváte nějaké roli. Typickým příkladem jsou dospělé družičky a svědkyně, které nezřídka kdy mívají stejné nebo podobné šaty určené barvy. Ty pak bývají velmi často dlouhé a je potřeba to respektovat.
Dlouhé šaty se také hodí pro „výš postavené“ hostky. Obvykle členky blízké rodiny.