DalšíRecepty

Recept na nejlepší velikonoční mazanec pro rok 2023

Recept na nejlepší velikonoční mazanec pro rok 2023

Ačkoli počasí na to příliš nevypadá, Velikonoce tu jsou v podstatě za pár dní. Děti se nemohou dočkat barvení vajíček a koledování. Dle tradice by na stole neměl chybět jak beránek, tak mazanec. Spousta hospodyněk se právě pečení mazance obává. Zahoďte obavy stranou, poradíme vám, jak na chutný mazanec, který si oblíbí celá rodina!

Základní a snadné tipy, aby se pečení vydařilo

Čerstvé a kvalitní suroviny by měly být vždy samozřejmostí. Teplota všech použitých surovin by měla být pokud možno stejná. S dostatečným předstihem před pečením si tak vyndejte z lednice máslo, vejce a mléko.

Mazanec se obvykle peče z kynutého těsta, které nejlépe kyne při 25 °C. Nižší teploty kynutí ztěžují. V žádném případě při tomto procesu nevětrejte.

Mouka během skladování v obchodech a následně ve spíži absorbuje okolní vlhkost. Té se zbavíte prosátím. Mazanec pak bude krásně nadýchaný a vláčný.

Těsto velmi pečlivě zpracujte a dejte mu dostatek času pro kynutí. Dobře vykynuté těsto poznáte tak, že pokud do něj dloubnete prstem, důlek v něm zůstane.

Před pečením udělejte do mazance křížek. Ten má jednak symbolizovat Ježíšovu smrt na kříži a také z něho během pečení bude lépe odcházet pára, tudíž nepopraská.

Ingredience a recept

  • 1 droždí
  • 3 žloutky
  • 600 g polohrubé mouky
  • 200 g cukr krystal
  • 120 g rozpuštěného másla
  • 250 ml mléka
  • citronová kůra, rozinky, mandle

Jako první si připravte kvásek – odsypte si dvě lžíce mouky k ní přidejte lžíci cukru, trochu mléka a rozdrobte droždí. Rozmíchejte na kašičku. Nechte vzejít, dokud směs nenabyde a nebudou na povrchu viditelné bublinky.

Zbylé ingredience smíchejte, přidejte hotový kvásek a vlažné rozpuštěné máslo. Můžete na ovonění přidat citronovou kúru a rozinky namočené přes noc v rumu. Začněte vypracovávat těsto a pomalu přilévejte mléko o pokojové teplotě. Následně nechte těsto dostatečně vykynout. Utvořte bochánek a nechte klidně ještě hodinu kynout na vále.

Pečte dle velikosti cca 90 minut na 180°C. Upečený mazanec potřete rozpuštěným máslem a rumem, které mu dodají krásnou lesklou barvu. Pokud máte rádi, posypte mandlemi.

Kde se vzala tradice mazance

Nejstarší recepty na mazanec pocházejí již z 16. století. Toto tradiční pečivo pekly hospodyňky na Bílou sobotu, aby následně v neděli ráno, mohly vzít mazanec do kostela, aby jej kněz posvětil neboli pomazal. Odtud tedy název mazanec.

Poté usedla rodina ke stolu a po několika dnech půstu si jej společně dopřáli k snídani. Při půstu totiž obvykle kromě masa, nejedli ani vejce či mouku, které toto pečivo obsahuje.