Chcete hubnout, ale nemůžete se vyznat v široké nabídce dostupných diet? Chcete vědět, která je nejúčinnější dieta na světě a která se nejvíce hodí přímo pro vás? V následujícím článku se pokusíme odpovědět na všechny vaše otázky a předat vám potřebný rozhled pro volbu té nejlepší.
Každá dieta má základ v kalorickém deficitu
Hned na začátek a ještě, než se pustíme do popisu specifikací konkrétních diet je nutné nastínit některé základní souvislosti a pochopit mechaniku fungování procesu hubnutí.
Celý proces je totiž možná až překvapivě jednoduchý a vychází z elementárního předpokladu poměru kalorického příjmu a výdeje. Všechny potraviny, které zkonzumujete znamenají přísun kalorií pro vaše fungování a všemi prováděnými aktivitami naopak kalorie pálíte. V momentě, kdy je váš příjem menší než výdej, musí proto dlouhodobě docházet k hubnutí. Výjimkou jsou pouze případy jednotlivců, kteří mají zdravotní problémy s metabolismem.
Trvalá udržitelnost
Z výše uvedeného plyne, že výběr nejúčinnější diety v podstatě výhradně záleží na vašich stravovacích preferencích a vždy bude nutné počítat s využitím kalorického deficitu. Nikdy proto nevěřte dietám, které vám slibují instantní hubnutí nebo redukci váhy za pomocí speciálních přípravků bez úpravy jídelníčku a životního stylu.
Nejúčinnější diety na světě a jejich specifikace
I přes výše zmíněné si v následujících řádcích rozebereme tři pravděpodobně nejčastěji využívané a nejoblíbenější diety se kterými se můžete setkat.
Keto dieta
Keto dieta je varianta stravování, ve kterém je výrazně omezen příjem sacharidů. Díky tomu je tělo uvedeno do stavu, který se nazývá ketóza a ve kterém organismus díky omezeným možnost čerpání energie ze sacharidů sahá do tukových zásob, čímž v ideálním případě dochází k žádoucí redukci tělesné hmotnosti přímo z tuků.
Low carb dieta
Low carb dieta je vlastně obdobou keto diety s tím rozdílem, že k útlumu příjmu sacharidů nepřistupuje tolik radikálním způsobem. Můžete v ní tak například konzumovat luštěniny nebo jiné potraviny, které obsahují menší množství sacharidů a zachovají tak alespoň částečně rozložení přijímaných makroživin.
Přerušovaný půst
V případě přerušovaného půstu a hladovění se v zásadě nejedná o ryzí dietu v pravém slova smyslu, ale spíše o metodu stravování. Vychází z předpokladu, že lidské tělo přirozeně není nastaveno na konstantní příjem energie z potravin, a proto je žádoucí vystavovat ho delším intervalům bez kalorického příjmu. Díky tomu dochází k hormonální odezvě, která může mít pozitivní vliv na organismus a zrychlení metabolismu. Samozřejmě je však opět potřeba vycházet ze zmíněného principu kalorického deficitu.