Každý z nás má jiný vkus i jiný životní styl. To, co se líbí jednomu, to by si druhý nikdy neoblékl. A platí to i naopak. U oblečení je naše volba zpravidla bezpečná. Jiný střih či design trička většinou nerozhoduje o tom, zda budeme mít v budoucnu zdravotní problémy. To však není případ bot. Špatně zvolená obuv může mít za následek mnoho zdravotních komplikací.
Jaké jsou nejhorší boty
- Nepadnoucí obuv
- Špatně zvolená velikost
- Špatně zvolený typ
- Boty s vysokými podpatky
- Body s plochou podrážkou
Rozhodnout, jaké jsou nejlepší a nejhorší boty, je obtížné. V současnosti se sice velmi kladně hovoří o takzvaných barefoot botách, ani ty však nejsou vhodné pro každého. Je nutné zvážit víc kritérií. Například zauvažujte, kolik času za den strávíte na nohou, a v jakém terénu se nejčastěji pohybujete.
Zdravotní rizika špatných bot
O možných rizicích u příliš vysokých podpatků se hovoří poměrně často. Odborníci zmiňují různé deformity prstů včetně takzvaných halluxů. Nošení podpatků však provází také bolesti chodidel, lýtek a holení, kyčlí, kolen, zad nebo dokonce hlavy. Držení těla člověka na podpatcích zkrátka není přirozené.
Za optimální výšku podpatku jsou podle odborníků považovány maximálně čtyři centimetry. Nemělo by se ale na druhou stranu jednat o zcela ploché boty. Takové balerínky nebo žabky jsou možná ještě horší možností než lodičky na přiměřeném podpatku. Kromě toho, že jsou zcela ploché, na noze navíc v podstatě nedrží.
Shrnutí
Bez ohledu na konkrétní typ, ty nejhorší boty jsou bezesporu takové, které vám nesedí. Příliš malá velikost může způsobovat vážné deformity prstů a chodidel, a tím zároveň negativně působit na celé tělo. Proto mějte vždy na paměti, že aby vám boty dobře sloužily, nemusí nutně odpovídat vaší „tabulkové“ velikosti. Řiďte se při výběru pocitem nebo si v ideálním případě nechte poradit od odborníka.