Ženská móda se proměňuje neustále. Oblečení podléhá módním trendům jako jen máloco. Ještě na přelomu devatenáctého a dvacátého století však většina žen nosila dlouhé šaty. Jejich styl se sice postupem času vyvíjel. Stejně tak i materiály, z nichž byly šaty vyhotovené. Žádné převratné novinky ani originální střihy však tehdejší ženy čekal nemohly. Dlouhé sukně provázely ženskou módu během celého středověku i novověku. Jejich doba skončila až s koncem Habsburské monarchie.
Nový stát = nové šaty
Po vzniku samostatného Československa došlo v tehdejší společnosti k nemalým změnám. Změna společenských pořádků se pochopitelně odrazila také ve stylu oblékání. Šaty z doby první republiky se výrazně odlišovaly od těch předešlých. Měly svá specifika, díky nimž je možné prvorepublikovou módu na první pohled poznat.
Emancipovaná móda 20. let
Módní styl 20. let 20. století potlačoval typicky ženské prvky. Ženy v Československu získaly volební právo a pronikaly do světa podnikání. Jejich oblečení se proto muselo začít přizpůsobovat změněným životním podmínkám. Šaty se stále nosily velmi často, nezdůrazňovaly ale typicky ženské křivky. Charakteristickým střihem jsou takzvané charlestonky, které mají spadlé boky a nejsou zúžené v pase.
V této době také roste obliba spodního prádla včetně podprsenek. Nastává totiž velký odklon od nepohodlný a zdraví škodlivých korzetů. Ženská móda se všeobecně uvolňuje a přibližuje se té mužské, která je pro život v tehdejším světě o mnoho praktičtější.
30. léta ve znamení art deco
Na konci 20. let minulého století přišla velká hospodářská krize. Změněným podmínkám se musela přizpůsobit také móda. Šaty z doby první republiky je možné najít jako modely ve stylu art deco. Jsou o něco jednodušší než šaty z 20. let, méně avantgardní, elegantnější a velmi stále velmi kvalitní. Oblíbeným materiálem po celou dobu první republiky bylo hedvábí, krajka, voál, šifon či flanel.