Lámou se vám vlasy? Jde o častý problém. Jaké jsou jeho příčiny a jakým způsobem kštici „zachránit“?
Proč se vlasy lámou
Ve velkém počtu případů jsme za lámavé vlasy zodpovědní my sami. Příčin může být mnoho:
- nadměrný styling (agresivní barvení, poškození teplem, časté mytí)
- nevhodný jídelníček (jednostranné diety až poruchy příjmu potravy)
- stresová zátěž (v profesním i osobním životě)
- nevhodná úprava (utahování gumičkou, nešetrné česání)
Dále existuje skupina příčin, kterou v plné míře neovlivníme. K lámání vlasů nám mohou přispět hormonální změny v organismu. Týká se to hlavně onemocnění štítné žlázy. Někteří z nás mohou mít zvýšený sklon k lámavým kadeřím též vlivem genetiky.
Jak zachránit lámavé vlasy
Pilířem péče o lámavé prameny by se měla stát hydratace. Do své kosmetické rutiny byste tak měla zařadit hydratační šampony. Stejně tak sáhněte po maskách, které je vyživí. Dostat vlasy do lepšího stavu pomůže i pravidelné používání kondicionéru, který o ně pečuje a zároveň obsahuje složky, které je i chrání.
Sáhnout navíc krom přípravků z drogerie můžete i po přípravcích čistě přírodního charakteru. V péči o vlasy se osvědčil především arganový olej a bambucké máslo.
Z předcházejícího výčtu příčin vyplývají i další základní pilíře péče o podobně problémovou kštici. Snažte se vyhnout stresu, omezte také nešetrné odbarvování, nadměrné žehlení, kulmování a fénování. Do jídelníčku ve zvýšené míře zařaďte vitamíny skupiny B, ale i A, D, E a K a hodně pijte. Ovšem pozor, rozhodně ne alkohol a také nekuřte.
Nůžky nad zlato aneb stříhejte pravidelně
Samostatnou kapitolu představuje pravidelné stříhání. Pokud odstřihnete poškozené vlasy, zabráníte tím tomu, aby se poškození po vlasovém vláknu šířilo dál. Vaše hříva bude ve výsledku zdravější a dáte jí šanci dorůst do délky.
Stříhání má také preventivní význam: Vlas se ztenčuje mechanickým odíráním, což ho činí náchylnější ke zlomení. Znamená to, že byste pozornost svým vlasům v tomto směru měla věnovat dokonce každých 6 až 8 týdnů