Zdraví

Dásně jsou vizitkou a důkazem péče

Dásně jsou vizitkou a důkazem péče

Bolí vás dásně tak, že nemůžete jíst ani spát? Krvácí vám při každém čištění zubů? Je třeba přemýšlet o technice čištění zubů a navštívit urychleně zubního lékaře či dentální hygientisty.

Zánět dásní (ginglivitida) patří k nejčastějším bolestem naší populace. Trápí až 90 procent dospělých. Vzniká působením bakterií, které se množí v dásních, dráždí je a ty reagují zarudnutím, otokem, citlivostí a krvácením při mechanickém dotyku, například zubního kartáčku či jídla. Špatná technika čištění zubů, nevhodné pomůcky (příliš tvrdý zubní kartáček, poranění způsobené dentální nití…) a nedostatečná péče o ústní dutinu, jsou hlavními důvody potíží s dásněmi. Zkuste to jinak: nakupte si nové měkké zubní kartáčky, používejte zklidňující zubní pastu, pečlivě dbejte o čistotu mezizubních prostor. Právě tam se nejčastěji usazují zbytky jídel, které postupně vytvářejí plak, množí se v nich bakterie a mohou působit zánětlivě. Ideální je poradit se s dentální hygienistkou, aby vám doporučila přesnou velikost mezizubních kartáčků. A celý rituál čištění ústní dutiny zakončete ústní vodou pro citlivé a zánětlivé dásně. Zamezuje totiž množení bakterií v ústech.

Čím dřív se problému budete věnovat, tím líp

V počátcích zánětu vás varují stopy krve při čištění zubů, ale pokud budete signály přehlížet, může se v ústech rozvinout akutní zánět dásní. Když nepřehodnotíte přístup k hygieně a čištění zubů, může akutní zánět přejít do chronického stadia. Pak už hrozí rozvoj parodontitidy, zvlášť pokud splňujete některý z rizikových faktorů: kouříte, máte diabetes, procházíte některým z hormonálně vypjatých období (těhotenství, puberta, ale spouštěčem může být i silná menstruace), užíváte antikoncepci, kortikoidy, trpíte avitaminózou, například vám chybí vitamin C. K rozvoji zánětů dásní přispívají i další infekční nemoci jako jsou pohlavně přenosné choroby (syfilis, kapavka, HIV, herpes), kvasinkové infekce, alergie na potraviny, kovy, chemikálie…

Co odhalí lékař

Na stomatologii vám pomocí velmi jednoduchého a bezbolestného vyšetření parodontální sondou zjistí míru poškození dásní. Pak už následuje jednoduchý recept: správná technika čištění zubů. Nenechte se odradit krvácivostí a prvotní bolestí. Při správném postupu velmi rychle obojí odezní.

Léčí i bylinky

Co na bolest dásní? Výplachy čaji (odvary z květu heřmánku, šalvěje, řepíku či hřebíčku) několikrát denně pomohou dásně zklidnit. Dobrými pomocníky jsou i gely a masážní roztoky (buď na bylinné bázi nebo s obsahem chlorhexidinu – ten má vyšší obsah antibakteriálních a protizánětlivých složek). Dentální hygienistka by měla každého půl roku kontrolovat nejen stav vašich dásní, ale i techniku čištění zubů a vaše hygienické pomůcky (víte, že zubní kartáček byste měli měnit nejpozději po třech měsících?). Součástí vybavení by se měla stát i zubní škrabka, kterou si odstraníte škodlivé bakterie z povrchu jazyka. Zkuste si zafixovat jednoduché návyky: kromě pravidelného ranního a večerního čištění zubů si po každém jídle vypláchněte ústní dutinu (vodou nebo ústní vodou), používat můžete cestovní sadu zubních pomůcek, do kabelky se krásně vejde a máte ji vždycky při ruce.