Další

Pálení čarodějnic je tady: Z čeho tato tradice vychází?

Pálení čarodějnic je tady: Z čeho tato tradice vychází?

Pálení čarodějnic je velmi oblíbenou společenskou událostí. Nyní je tedy ta pravá doba oprášit klobouky a odmaskovat se, milé čarodějky, jelikož o této magické noci je možné vše a je třeba toho využít. Odkud tato tradice pochází a co všechno se změnilo? 

Slety se konají po celém světě 

Noc ze 30. dubna na 1. května je známá také jako filipojakubská, kdy je síla zlé moci nejsilnější. I proto se oslavy této noci konají po celém světě. Skandinávie, Nizozemí a německy mluvící země tuto noc nazývají Valpuržinou, Židé mají podobný svátek  Lag ba-omer, keltové zase Beltaine, při kterém se ohně zapalují pro novou naději a tančí se kolem nich pro pevné zdraví. Čarodějnice se zde rozhodně neupalují, tato noc má sloužit pro podporu nového roku.

Dříve je odháněli… 

Kdysi se věřilo, že právě o filipojakubské noci se čarodějnice schází na kopcích. Tam na ně měl čekat ďábel, aby se společně domluvili, jak nejlépe škodit lidem. Ti proto chodili na vyvýšená místa a zapalovali ohně, kterých se zlé síly bojí a k čarodějnickému sletu tak nemohlo dojít a lidé se mohli veselit. Do Čech pronikla tradice z Německa, ale následně byla dokonce zakazována jako pověrečná praktika. Pálit čarodějnice se nemohlo ani během 2. sv. Války, kdy bylo zakázáno zapalovat jakékoliv ohně vždy a všude. Málem definitivní konec však zapříčinili komunisté, když chtěli z filipojakubské noci udělat Vatry míru. 

Kromě zapalování ohňů a tance lidé oheň přeskakovali či pálili loutky, do oken si dávali větvičky pro ochranu před zlem a házeli zapálenými košťaty. Jejich ohořelé části pak nosili domů, aby byli v bezpečí. Tento den se také až dodnes staví májky, které mají zvlášť na vesnicích stále svou tradici. 

…dnes chce být čarodějnice každá 

Původní ochranný a náboženský význam dnes už této noci nepřikládáme. Pálení čarodějnic je dnes zábavnou a často veřejnou organizovanou akcí s kulturním programem a stánky s dobrotami. Oheň je tu stále a stále častěji se také vracíme k pálení nějaké loutkové čarodějnice. Nejvíc ale pálíme buřtíky, které jsou pro mnohé první letošní s kouřovým nádechem. A také se konečně čarodějnice nemusí schovávat, na oslavách je naopak každý rád přivítá. Oblíbenost pálení čarodějnic dokazuje i to, že množství ohňů je tak velké, že ho zaznamenají satelity na snímky i v 850 km nad zemí. Tak dámy neváhejte a přijďte o filipojakubské noci ukázat svou pravou tvář.