KrásaVýživa a doplňkyZdraví

7 důvodů, proč pít vodu s citronem (nejen) po ránu v roce 2024: Znáte je?

7 důvodů, proč pít vodu s citronem (nejen) po ránu v roce 2024: Znáte je?

Hledáte zdravý nápoj, který vás osvěží? Dejte si vodu s citronem. Kromě ranní hydratace přináší mnoho nejen zdravotních výhod. Jakých? To vám prozradí následujících 7 důvodů, proč pít vodu s citronem nejen po ránu.

#1 Hydratace

Sklenice vody po ránu dodá tělu tekutiny, což vám pomůže hydratovat pleť zevnitř, takže bude vypadat plnější. Když do vody navíc přidáte citron, bude vám nápoj lépe chutnat, skvěle vás osvěží a nastartuje do nového dne. Nezapomeňte na dostatek tekutin také přes den.

#2 Podpora imunity

Citrony obsahují vitamín C. Pravidelnou konzumací vody s citronem tak dodáte tělu potřebný vitamín, který podpoří vaši odolnost vůči nemocem. Získávání vitamínů přirozenou cestou z potravy je pro tělo nejlepší, a navíc tím ušetříte za doplňky stravy.

#3 Lepší trávení

Citrony obsahují kyselinu citronovou, která podporuje vylučování žaludečních šťáv. To může vést ke zlepšení trávení. Neplatí to ovšem pro ty, kteří mají citlivý žaludek nebo trpí refluxem (návratem žaludečních šťáv do jícnu) – pokud vás trápí tyto zdravotní obtíže, pak se citronové šťávě raději vyhněte, protože by kvůli své kyselosti mohla reflux zhoršit.

#4 Zmírnění zánětu v těle

Některé složky v ovoci, též v citronech, mají protizánětlivé účinky. Pokud budete pít vodu s citronem pravidelně, je pravděpodobné, že se budete těšit pevnému zdraví. V případě již probíhajícího zánětu by mělo dojít k jeho zmírnění.

#5 Ochrana před oxidačním stresem

V citronech najdete látky, které se nazývají flavonoidy. Ty jsou známé pro své antioxidační působení a chrání tělo před poškozením volnými radikály. Snižují jejich škodlivost a působí tak jako prevence před různými zdravotními problémy.

#6 Pomáhá při hubnutí

Voda s citronem je skvělou náhradou sladkých nápojů. Pokud se tedy snažíte shodit nadbytečná kila, vyřaďte z vašeho nápojového seznamu veškeré limonády, ve kterých jsou jen zbytečné kalorie navíc, a nahraďte je vodou s citronem.

#7 Zabraňuje vzniku močových kamenů

Citrony obsahují kyselinu citronovou, ale na to aby zvedla pH moči, by jí bylo zapotřebí velké množství. Citrát, složka kyseliny citronové, paradoxně činí moč méně kyselou, a dokonce může napomáhat rozrušovat drobné močové kamínky. Funguje i preventivně.

Čím vodu s citronem ozvláštnit?

Jestliže budete pít vodu s citronem často, můžete ji občas ozvláštnit například mátou, která má navíc příznivé účinky na žaludek a trávení. A pokud si potrpíte na sladké, doporučujeme nahradit případný cukr čekankovým sirupem, který tvoří zhruba ze 70 % vláknina a pouze 5 % cukrů.