Další

6 zajímavosti o Eiffelově věži, věděli jste to?

6 zajímavosti o Eiffelově věži, věděli jste to?

Blíží se svátek všech zamilovaných. Den svatého Valentýna klepe na dveře a co krom růží, čokolád a polibků k tomuto dni patří? Pobyt ve sladké Paříži! A když se vysloví název tohoto města, vybaví se nám také Eiffelova věž. Víte o ní ale všechno? Dnes si povíme o několika zajímavostech, které se týkají jedné z nejznámějších budov na světě.

Gustave Eiffel nebyl konstruktérem Eiffelovy věže

Přestože Eiffelova věž nese jméno Gustava Eiffela, není to on, kdo byl zodpovědný za návrh této stavby. Věž ve skutečnosti navrhli dva vedoucí inženýři, kteří pracovali pro jeho společnost – Maurice Koechlin a Emile Nouguier. Tito dva inženýři se spojili s francouzským architektem Stephenem Sauvestrem, aby stavba působila estetičtěji. Pan Eiffel však přispěl většinou finančních prostředků na stavbu věže a později zakoupil patentová práva.

Eiffelova věž se musí každých 7 let přemalovat

Podle přísných pokynů Gustava Eiffela musí být Eiffelova věž každých 7 let přemalována silnou vrstvou ochranné barvy, aby bylo železo chráněno před korozivními vlivy počasí. Dodržení těchto pokynů je jeden z důvodů, proč se dnes věž jeví v tak nedotčeném stavu. V průběhu let byla natřena různými barvami, od původního červenohnědého odstínu až po jasně žlutou.

Na vrcholu se nachází tajný byt

Na vrcholu věže si architekt Gustave Eiffel vybudoval soukromý byt, kde mohl bavit významné návštěvy. Jedním z jeho nejvýznamnějších hostů byl Thomas Edison. Pokoj je však již řadu let pro návštěvy uzavřena.

Hitler nařídil zničení věže

V roce 1944, když byli spojenci připraveni osvobodit Paříž, nařídil Hitler v posledním tažení zničit celé město i s věží. Hitler poslal polnímu maršálovi Waltheru Modelovi a von Choltitzovi zprávu, v níž požadoval, aby se Paříž proměnila v hromadu trosek. Naštěstí byl Choltitz tímto rozkazem šokován a nikdy jej nesplnil.

Věž je vdaná

Erika Aya je americká závodní lukostřelkyně, která se v roce 2007 provdala za Eiffelovu věž. Poprvé se s věží setkala v roce 2004 a tvrdí, že se do ní okamžitě zamilovala. Lékařští odborníci tuto přitažlivost klasifikovali jako formu parafilie, tedy poruchy, při níž si lidé vytvářejí velmi silná pouta k neživým předmětům.

Ve věži kdysi bývala pošta

Jednou z nejzajímavějších instalací byl pošta v prvním patře Eiffelovy věže. Nacházela se ve výšce 187 metrů nad zemí, byla považována za nejmenší pařížskou poštu a umožňovala posílat poštu se sběratelskými známkami a slavným ilustrovaným razítkem Eiffelovy věže. V každém patře byly k dispozici poštovní schránky, takže návštěvníci mohli posílat pohlednice opatřené razítky, která mohla dosvědčit jejich průchod jednotlivými patry věže.