Kdy podle vás nastane věk, kdy začínáme stárnout? Podle psychologa Sigmunda Freunda to jsou naše 50. narozeniny. Jak tato myšlenka vznikla a jak je to se stárnutím doopravdy?
Věk 50 let je mýtus
Podle mytologie dnes víme, že to není pravda. Sigmund Freund byl zděšen představou, že mu již táhne na padesát let, a v roce 1907 zveřejnil teorii, která tvrdí, že po oslavení padesátých narozenin se člověk hůře učí novým věcem, jeho mozkové procesy se zhoršují.
To, jak dnes již víme, není pravda. Trénujeme-li svou paměť a mozek celkově, zůstává učněm tak dlouho, dokud jím zůstáváme my. Učíme-li se novým věcem neustále, například každý den se naučíme několik nových slov v cizím jazyce, naše mozkové procesy se stále zlepšují.
Nicméně je pravda, že postupem času se naše schopnost paměti zhoršuje. To ale neznamená, že myšlenkové procesy utrpí.
Je nutné opakovat si to, co již známe, abychom proces stárnutí oddálily. Jinými slovy, nepřestaneme-li se nikdy učit, stárnutí na nás nezanechá takové následky.
Starší lidé mnohdy zpracovávají informace lépe než mladí
Existuje termín mladická pošetilost a my s ním musíme jen souhlasit. Čím je člověk starší, tím je vyspělejší a rozhoduje se lépe. Je to pravý opak toho, co pojmem stárnutím myslíme my. Starý člověk je podle mnoha z nás někdo s určitým typem demence, kdy se nedokáže postarat sám o sebe či se jinak stává závislým na ostatních.
Spousta starších občanů, kteří se cítí být mladíky, však nesouhlasí. Čím starší jsme, tím více myslíme na druhé a dokážeme vhodně poradit.
Existují osmdesátníci, kteří aktivně sportují a vykazují nadprůměrné výsledky. Někdy dokonce ještě lepší než mladí lidé. Čím to je? Touží si užít život naplno, nesednou si, jakmile se ozve padesátka, a nečekají, co bude.
Kdo je nejvíce ohrožen stárnutím?
V první řadě ten člověk, který nepracuje na sebezlepšování. Je to přitom jednoduché. Váš zájem se může stát velkým pomocníkem při boji proti stárnutí. Staráte se ráda o květiny? Zkuste vypěstovat druh, který jste nikdy nepěstovala. Vyšíváte ráda? Naučte se novou techniku. Je jich celá řada, inspirovat se můžete na internetu či se přihlásit na kurz nové techniky.
Mytologie kromě jiných faktů dokázala, že cítíte-li se stále mladá, stárnutí se tolik neprojeví.
Být neustále ve stresu vám neprospívá a urychluje stárnutí.
Ageotypy
Díky mytologii se věda začala více zabývat procesem předčasného stárnutí. Zjistilo se, že existují čtyři základní ageotypy. Podle toho, jaký jste typ, budete náchylná na nemoci související právě se stářím. Pokud však učiníte patřičná opatření, urychlené stárnutí vás mine.
- Imunologický ageotyp – byla-li jste v dětství hodně nemocná a vydrželo vám to s menšími přestávkami i v průběhu let, máte sníženou imunitu a hrozí vám revma, zároveň v případě rakoviny je léčba složitější.
- Metabolický ageotyp – Trápí vás metabolické či hormonální změny, jste na ně náchylnější než většina lidí? Ve stáří jste ohrožena cukrovkou. Záleží však na tom, co jíte, vysoký krevní tlak, obezita či vysoká hladina cholesterolu vám nesvědčí.
- Nefritický ageotyp – Zaznamenáváte-li pravidelně problémy s ledvinami či močovými cestami celkově, požívání potravin a pitiva, které tomuto ústrojí neprospívají, vás může překvapit předčasným stárnutím.
- Jaterní ageotyp – Jak již název napovídá, budeme se bavit o špatné funkci jater. Játra, nejsou-li zdravá, vám mohou zavařit nejen špatným fungováním organismu, ale i vráskami a dalšími projevy předčasného stárnutí.
Můžete spadat do více ageotypů a dokonce přejít z jednoho do jiného. Je důležité kontrolovat svůj zdravotní stav a v případě pochybností navštívit lékaře a nechat se odborně vyšetřit.