Výživa a doplňkyZdraví

5 lehkých cviků na protažení celého těla

5 lehkých cviků na protažení celého těla

Cvičení je důležité nejen pro vaši fyzickou kondici, ale také pro psychickou a duševní pohodu. Nemusíte se přitom ani zcela zrušit v posilovně nebo na tréninku. I s jednoduchými protahovacími cviky pro sebe uděláte mnoho, pokud je budete provádět pravidelně. Protažení je také jedním z nejlepších způsobů, jak zahájit i zakončit jakékoli cvičení. Ideální jsou protahovací cviky, které cílí na celé tělo a nejen na jednotlivé svalové skupiny.

Tyto cviky podporují flexibilitu a zaměřují se na všechny hlavní svaly těla, včetně těch, které bývají často ztuhlé, jako je hrudník, ramena, záda, paže, boky a nohy

Ohýbání trupu 

Postavte se rovně čelem ke stěně. Položte dlaně na stěnu a pomalu ohněte trup vpřed, dokud necítíte napětí v zadních stehnech a hýždích. Držte tuto pozici po dobu 20-30 sekund a pak se pomalu vraťte zpět do výchozí polohy. Opakujte 10x.

Hluboký předklon

Postavte se rovně s nohama rozkročenýma na šířku ramen. Ohněte se vpřed a pokuste se dosáhnout dlaněmi co nejblíže k zemi. Držte tuto pozici po dobu 20-30 sekund a poté se vracejte zpět do výchozí polohy.Proveďte 5-10 opakování.

Výpad

 Postavte se s nohama rozkročenýma na šířku ramen. Udělejte výpad dopředu  jednou nohou, dokud neucítíte napětí v zadních stehnech, ruce zvedněte směrem vzhůru. Držte tuto pozici po dobu 20-30 sekund a poté se zpět do výchozí polohy a opakujte s druhou nohou. 

Poloha dítěte

Sedněte si na paty a s výdechem se pomalu suňte trupem dolů po podložce, ruce mějte natažené před sebou. Konečnou pozici pořádně prodýchejte a vydržte v ní 20-30 vteřin.. Tento cvik je obzvláště účinný při bolestech spodní části zad. 

Kočička

Klekněte si na všechny čtyři a zvedněte hlavu směrem vzhůru. Poté pomalu sklopte hlavu dolů a vyhrbte záda směrem nahoru. Držte tuto pozici po dobu 20-30 sekund a poté se pomalu vracejte zpět do výchozí polohy. Opakujte 15 x a nezapomínejte pravidelně dýchat.

Pravidelné cvičení je základ

Pokud vás trápí bolesti zad či krku z dlouhého sezení u počítače nebo ztuhlost kloubů, způsobené věkem, snažte se cvičit s nižší intenzitou, ale zato s železnou pravidelností. 5 výše uvedených protahovacích cviků vám postačí k tomu, abyste se brzy cítili lépe jak po fyzické, tak i psychické stránce.