Cviky a vybaveníZdraví

Proč po cvičení dochází ke svalové horečce? Tady je nejčastějších 5 důvodů

Proč po cvičení dochází ke svalové horečce? Tady je nejčastějších 5 důvodů

Svalová horečka je známá také podzkratkou DOMS (Delayed Onset Muscle Soreness) a je zcela běžným jevem, který se může vyskytnout po cvičení a náročném tréninku. Pokud jste někdy pocítili bolest a pocity tuhosti ve svalstvu následující den nebo dva dny po tréninku, pravděpodobně jste se setkali se svalovou horečkou. V následujícím články vám shrneme 5 důvodů, proč ke svalové horečce dochází a dozvíte se, zda jí lze předejít.

Jak poznáte, že vás zastihla svalová horečka?

Pokud vás po cvičení zastihne svalová horečka, pak jí pravděpodobně budou provázet nejčastější příznaky a potíže, které za čas vymizí. Mezi typické příznaky svalové horečky patří celková únava, bolest svalů a otoky nebo ztuhlost daných svalových partií – zcela jistě to budou ty, které jste při cvičení či jiné pohybové aktivitě namáhali. 

Bolest svalů je častým příznakem svalové horečky
Bolest svalů je častým příznakem svalové horečky

5 důvodů, proč dochází ke svalové horečce

A nyní se podíváme na nejčastější důvody, proč vůbec ke svalové horečce dochází. Abyste jí totiž mohli úspěšně předcházet, je dobré vědět, co ji způsobuje a jaké procesy vlastně v těle probíhají.

  1. Nadměrné protahování svalů – k tomu dochází nejčastěji tehdy, když se snažíte zlepšit svou flexibilitu nebo do tréninku zapojujete nový druh cvičení. Přitom si totiž můžete způsobit namožení svalů a zánět, což může způsobit jejich bolest a tuhost.
  2. Nadměrné množství kyseliny mléčné v svalové tkáni – tento efekt způsobuje intenzivním cvičení, při kterém svaly spotřebovávají kyslík, což zapříčiňuje tvorbu kyseliny mléčné ve svalech. Pokud cvičíte velmi intenzivně, vytvoří se pochopitelně kyseliny mléčné přespříliš.
  3. Nedostatečné prokrvení svalů – pokud svaly při tréninku nedostávají dostatečné množství krve a kyslíku, může to ovlivnit vznik svalové horečky. Je proto nezbytné se před tréninkem protáhnout a dostatečně hydratovat. 
  4. Nadměrná svalová zátěž – svaly jsou nadměrně zatížené například tehdy, když provádíte cviky, které je pro vás příliš náročné. Je proto důležité poslouchat své tělo a zvyšovat náročnost cvičení postupně.
  5. Mikrotrhliny svalů – během cvičení dochází k opakovanému namáhání svalů, což může vést k mikrotrhlinám ve svalových vláknech. Mikrotrhliny jsou sice pro růst a posílení svalů nezbytné, ale mohou také způsobit svalovou horečku.
Nadměrná zátěž může způsobit svalovou horečku
Nadměrná zátěž může způsobit svalovou horečku

Jak se co nejrychleji zbavit příznaků svalové horečky?

Léčba svalové horečky, respektive hojení svalů příliš moc uspíšit nelze. V ideálním případě byste se měli zkusit krátce projít, abyste svaly nenechali příliš ztuhnout, a poté byste měli odpočívat. Dobré je dát si záležet na dostatku bílkovin a sacharidů ve stravě a vyhnout se intenzivní fyzické aktivitě. 

Pokud už máte svaly ztuhlé, protáhněte se a udělej si bylinkový obklad. Velmi pomocná je v tomto ohledu chladivá máta, kostival nebo kaštan. Pomoci vám může také stahování bolestivých svalových partií a jejich postupné chlazení nebo jemná masáž. 

Masáž zmírní příznaky svalové horečky
Masáž zmírní příznaky svalové horečky

Dá se svalové horečce předejít?

Svalová horečka není nic příjemného, a pokud už vás někdy po náročném cvičení zastihla, jistě přemýšlíte nad tím, zda je možné jí nějakým způsobem předcházet. Ano, je to možné. Pokaždé, když máte v plánu vydat se za sportem nebo si chcete doma zacvičit, pamatujte, že byste se do toho neměli rovnou pouštět naplno. Důležité je se pořádně protáhnout a rozehřát své tělo a svaly. Ty pak budou připravené na výkon a vyhnete se tak svalové horečce. Pomoct vám může také směs aminokyselin BCAA, prodávají se například ve formě pilulek, které si stačí vzít před cvičením i po něm.

Před tréninkem se nezapomeňte protáhnout
Před tréninkem se nezapomeňte protáhnout