Premenstruační syndrom (PMS) je pro mnoho žen každoměsíčním trápením. Tyto fyzické a emocionální symptomy, které se objevují typicky před menstruací, mohou značně ovlivnit kvalitu života. A to nejen samotné ženy, ale i jejího blízkého okolí. Proto pro vás v dnešním článku máme několik tipů, které mohou pomoci zvládnout PMS a minimalizovat jeho nepříjemné účinky. Přečtěte si, jak se vypořádat s PMS a předejít trápení.
Trápí vás PMS? Toto jsou 4 nejčastější projevy
Premenstruační syndrom se objevuje typicky před menstruací a projevuje se kombinací tělesných a emočních projevů. Mnohdy jde o velice nepříjemné a stresující období v životě ženy, které u někoho trvá pár hodin, u jiné ženy třeba i dny nebo až dva týdny. Pokud vás zastihne PMS, pak vás nejčastěji budou trápit tyto projevy:
- Výkyvy nálad, které vedou až k depresím a úzkostem
- Únava nebo nespavost
- Záchvaty pláče
- Citlivá prsa
- Zadržování vody a s ním spojené otoky končetin a oblasti okolo očí
- Nadýmání
- Změny chuti k jídlu – přejídání nebo nechutenství
- Akné
- Křeče v podbřišku
Úprava stravy pomůže zmírnit důsledky PMS
Správná výživa může hrát významnou roli při zmírnění příznaků PMS. Doporučuje se konzumovat vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a zdravé tuky. Pomocí vám může také pravidelný přísun vitamínů a minerálů, a to zejména vitamínu B6, vápníku a hořčíku.
Které potravy je vhodné jíst pravidelně?
Abyste i do budoucna zmírnili příznaky PMS nebo se jim dokonce zcela vyhnuli, jezte pravidelně tyto potraviny:
- Brokolice
- Avokádo
- Špenát
- Batáty
- Kurkuma
- Zázvor
- Slunečnicová semínka
Co z jídelníčku naopak vynechat?
Před menstruací nebo pokud vás už zastihnou příznaky PMS, omezte příjem kofeinu, soli a cukru. Tyto látky mohou totiž zhoršovat příznaky PMS.
Vylezte z postele a pohybujte se
Je jasné, že v období PMS byste se nejradši zachumlali do peřin spolu s balíčkem kapesníků, sklenicí vína a zapnuli si romantický film. Takto ale důsledky PMS jen zhoršíte a rozhodně se nevyhnete plačtivosti. Vyražte raději ven do přírody nebo si doma roztáhněte podložku na cvičení, zapalte svíčku a vyzkoušejte lehkou jógu. Pravidelný pohyb v tomto období dokáže výrazně zmírnit příznaky PMS, ovšem s náročností pohybu to nepřehánějte. Vystačí vám pomalejší chůze, běh nebo plavání, při kterém se vám uvolní endorfiny, které působí jako přirozený antidepresivum.
- TIP: Cvičení také podporuje lepší spánek a snižuje napětí.
Zásobte se bylinkami
Naše babičky znaly tajemství přírody a často se v jejich spíži nacházela řada bylinek. Vsaďte také na přírodní sílu. V období menstruace a PMS hraje neocenitelnou roli kontryhel, ze kterého si můžete připravit šálek kontryhelového čaje. Projevy premenstruačního syndromu zmírní také drmek, mateří kašička, meduňka a řebříček obecný. Bylinné čaje si vařte ráno i večer na uklidnění před spaním.
Nestresujte se a najděte si chvíli pro sebe
Projevy PMS nejsou nic příjemného a vaše nálady mohou negativně ovlivnit i vaše nejbližší okolí. Pokud vám není dobře a při každém kontaktu reagujete podrážděně, zkuste si najít chvilku jen pro sebe a jednoduše relaxujte. Stres totiž může PMS symptomy jen zhoršovat. Vyzkoušejte relaxační techniky, meditace, hluboké dýchání nebo aromaterapii, která snižuje úzkost a napětí.