Krása a módaPleť

Jaký opalovací krém zvolit pro svou pokožku?

Jaký opalovací krém zvolit pro svou pokožku?

Pokud ráda trávíte čas u vody a opalujete se, neobejdete se bez kvalitního opalovacího krému. Ten je třeba vybírat především podle toho, jaký typ pokožky máte. Víte, jaký jste fototyp a jak velkou ochranu před sluncem vaše pokožka potřebuje?

Fototyp I a dámy s citlivou pokožkou

Máte citlivou pokožku a i krátký pobyt na slunci vám způsobí problémy? Pokožka hned zrudne? Na obličeji máte hodně pih, vaše vlasy jsou zrzavé a oči světlé? Pak jste fototyp I. Do této skupiny spadá jen minimum lidí a všichni by při pobytu na slunci měli používat opalovací krém s ochranným faktorem 50 či 50+.

Fototyp II a ženy se světlou pletí

Ženy, které mají hodně světlou pokožku (někdy s pihami), blonďaté či hnědé vlasy a modré či zelené oči, patří obvykle do skupiny lidí s fototypem II. Používat by měly opalovací krémy s ochranným faktorem 20 nebo 30.

Fototyp III. Nejčastější fototyp středoevropské populace.

Velké množství žen spadá do skupiny lidí s fototypem III. Tento fototyp se vyznačuje světle hnědou pletí, hnědýma očima a hnědými vlasy. Pokud se kůže těchto lidí spálí, změní se její barva na hnědou. Dámám s tímto typem kůže doporučujeme používat opalovací krém s faktorem 20.

Fototyp IV a ženy s tmavou pletí, očima i vlasy

Máte-li to štěstí, že se vaše kůže opaluje bez zarudnutí rovnou dohněda, vystačíte si s opalovacím krémem s nízkým ochranným faktorem. I u moře vám postačí krém s SPF 15.

Tipy na opalovací krémy pro citlivou pleť

Citlivou pleť mají nejen lidé s fototypem I a II, ale i děti nebo senioři. Těmto lidem doporučujeme:

  • používat krém s vysokým SPF faktorem
  • používat opalovací krém bez parfemace
  • vyzkoušet minerální opalovací krémy, jejichž filtry nepronikají do pokožky a jsou účinné ihned po nanesení