Cviky a vybaveníKrásaZdraví

3 nejlepší způsoby, jak relaxovat a uvolnit se po náročném dni

3 nejlepší způsoby, jak relaxovat a uvolnit se po náročném dni

Náročný den se dokáže nepříjemně projevit na naší náladě a energii. Je proto dobré praktikovat relaxační techniky a vytvořit si svůj relaxační rituál podle toho, co máte nejraději. Zvolit můžete zdánlivě obyčejnou metodu správného dýchání, případně pokud máte rádi aktivnější relax, vyzkoušejte třeba plavání či výlety do přírody. Pokud vás zajímá přesný návod, jak relaxovat a uvolnit se po náročném dni, pak čtěte dále. 

Meditace

Meditace je nejznámějším a nejúčinnějším způsobem, jak uvolnit svou mysl a zklidnit tělo po náročném dni nebo před jeho začátkem. Existuje mnoho různých meditačních technik, ovšem základem je vždy vědomé soustředění na dech, na okolní zvuky nebo na určité body v těle. Pokud nevíte, jak začít, stáhněte si aplikaci, která vás meditací provede, nebo se připojte k online kurzu, kde vám instruktoři přes video či livestream ukáží, jak správně meditovat.

Meditovat můžete doma i v přírodě
Meditovat můžete doma i v přírodě

Relaxační dýchací techniky 

Vyzkoušet můžete mnoho různých relaxačních technik, dokud nenajdete tu, při které se skutečně uvolníte. Zdánlivě prosté, avšak účinné, je hluboké dýchání, kdy k uvolnění dochází zejména při dlouhém výdechu. Soustředíte se ale i na pomalé a hluboké nádechy, což pomáhá uklidnit mysl a uvolnit stres. Velmi účinná je také aromaterapie, kterou lze snadno kombinovat s ostatními relaxačními metodami. 

Hluboké dýchání
Hluboké dýchání

Fyzická aktivita

Cvičení je dalším skvělým způsobem, jak uvolnit napětí v těle a zklidnit mysl. Můžete si vybrat jakýkoliv druh fyzické aktivity, který vás baví, například chůzi, běh, jízdu na kole, jógu nebo jiné sporty. Volit mezi nimi můžete třeba podle denní doby nebo dostupnosti fitness centra. Během cvičení dochází k uvolnění endorfinů, které jsou známé jako hormony štěstí, jež vám pomohou zlepšit náladu a snížit stres. 

Jestliže nejste fyzicky aktivní, pak se vám sport může jevit jako poměrně náročný způsob relaxace. Vlivem vyplavení endorfinů však po každé fyzické aktivitě budete mít lepší náladu, a pokud budete dostatečně konzistentní a budete sportovat pravidelně, pak se budete na daný čas strávený sportem dokonce i těšit. 

Voda má uklidňující účinky
Voda má uklidňující účinky

Zkoušejte různé metody

Je důležité si uvědomit, že každý z nás má jiné preference a záliby, a co funguje jedné osobě, nemusí automaticky fungovat u někoho jiného. Určitě proto neváhejte a zkoušejte různé relaxační techniky, než najdete tu, která vám nejlépe vyhovuje a přináší požadované uvolnění.

Někdy pomůže už jen samotný výlet do přírody
Někdy pomůže už jen samotný výlet do přírody