KrásaMóda

10 tipů, jak na jarní úklid šatníku

10 tipů, jak na jarní úklid šatníku

Jaro je ideální doba pro inventuru vašeho šatníku. Zbavte se věcí, které nenosíte a uvolněte si tak místo v přeplněných skříních. Lépe se vám tam vejdou věci, které unosíte a budete mít lepší přehled o tom, co si můžete vzít na sebe. Stejně tak můžete bokem vytřídit sezónní oblečení. Těchto 10 tipů, jak na jarní úklid šatníku, vám pomůže proměnit přetékající skříně v přehledné a úhledné místo.

Vyprázdněte skříně

Jako první vyskládejte všechno oblečení i doplňky ven. Začněte od nuly. Během této práce rovnou kontrolujte stav jednotlivých kousků oblečení. Buďte přísní. Opravdu daný kousek nosíte? Dělá vám radost? Jestli ne, odložte ho na jednu z hromádek – buď na vyhození, nebo k darování.

Rozdělte prádlo podle druhu

Roztřiďte věci na kategorie. Připravte si hromádky triček, sukní, bund, spodního prádla apod., abyste se ve věcech lépe orientovali. Oblečení můžete rozdělit i podle aktivit, například:

  • sportovní oblečení,
  • plavky a doplňky na plavání,
  • oblečení do města – na párty, běžné pochůzky apod.,
  • oblečení na doma.

Při rozdělování kontrolujte stav

Když budete obkečení rozdělovat, rovnou každou věc pečlivě zkontrolujte. Líbí se vám? Není poškozená nebo ve špatném stavu? Podle toho přidávejte věci na hromádky k vyhození nebo k darování.

Vyčistit a vyprat

Věci, které si ponecháte a máte v plánu je nosit, podle potřeby vyperte. Některé oblečení bude stačit vyprášit, jiné kousky je ale vhodné vyprat – aviváž z něj totiž po nějaké době vyprchá, takže je vhodné oblečení po zimě osvěžit. Mačkavé kusy oblečení můžete přežehlit a pověsit na ramínko.

Šátek si ponechejte pro chladnější rána
Šátek si ponechejte pro chladnější rána

Kam s nimi

Abyste si uvolnili šatník, můžete sezónní oblečení skladovat odděleně. V šatníku si ponechte to, co skutečně potřebujete každý den pro danou roční dobu. Na jaře přesuňte zimní bundy a obuv do horních polic nebo třeba na půdu či do sklepa, kde vám nebudou zavazet.

Organizujte

Rozmyslete si, jaká metoda organizace vám vyhovuje. Můžete používat klasické police a šuplíky nebo závěsné systémy s věšáky. Do skříní i šuplíků navíc můžete koupit různé organizéry, které vám pomohou například udržovat přehled ve spodním prádlu nebo třeba přidají poličku navíc. Existují také závěsné organizéry, které jsou ideální na obuv.

K organizaci dobře poslouží závěsná ramínka
K organizaci dobře poslouží závěsná ramínka

Přehlednost

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv organizační systém, měl by pro vás být snadno přehledný a přístupný. Díky tomu, že budete mít oblečení rozdělené do hromádek podle využití, se můžete snáze rozhodovat, jaký outfit si oblečete. 

Nechejte si jen to oblečení, které unosíte
Nechejte si jen to oblečení, které unosíte

Označování

Pro ještě větší přehlednost si můžete označit police, zásuvky nebo zásobníky pomocí štítků, abyste věděli, kam patří každá věc. Štítky jsou užitečné především tehdy, když máte uzavřené police a nevidíte tedy na oblečení dovnitř.

Nezapomeňte uklidit skříň

Je jen na vás, zda budete oblečení třídit podle druhu a využití nebo podle barvy. Než-li ale oblečení uložíte, je potřeba uklidit také v samotném šatníku. Důkladně utřete prach v policích i zásuvkách a také ze závěsných ramínek.

Na zorganizovanou šatnu je radost pohledět
Na zorganizovanou šatnu je radost pohledět

Uložte oblečení do šatníku

Jestliže máte vše přetříděno a uklizenou skříň, je čas úhledně vyskládat oděvy zpět do šatníku podle nových metod organizace. Nezapomeňte, že je důležité pořádek ve skříni průběžně udržovat, aby vám vydržel co nejdéle, ideálně do dalšího ročního období.