Výživa a doplňky

Za jak dlouho zhubnu, když nebudu jíst

Za jak dlouho zhubnu, když nebudu jíst

I přesto, že s rozmachem informovanosti široké veřejnosti o potravinách a způsobech stravování došlo ke značnému zlepšení vědomí v tomto ohledu, stále se objevují mnohé nedostatky. Často tak například slýcháme otázku „Za jak dlouho zhubnu, když nebudu jíst?“. V následujícím článku se vám na ni pokusíme odpovědět a vysvětlit vám, proč podobný postup není správnou volbou.

Rozdíl mezi ztrátou hmotnosti a ztrátou tuku

Pokud si i vy kladete otázku, za jak dlouho zhubnete, pokud nebudete jíst, následující tvrzení pro vás možná nebude příliš potěšující. Je totiž velký rozdíl mezi úbytkem na váze a hubnutím tuků. V případě, že přestanete konzumovat veškeré potraviny, může jít sice vaše váha dramaticky dolů, ale úbytek z tukových zásob bude pravděpodobně velmi nízký. Váha půjde dolů vlivem vyprázdnění střev, žaludku a určitého množství vody, ale tělesná konstituce zůstane nezměněná. Navíc ohrozíte vaši svalovou hmotu.

Výsledkem tak může být nižší hmotnost na váze, ale pohledově horší postava a tělesné proporce.

Dlouhodobější orientace

Pokud chcete aby vaše tělo vypadalo skutečně lépe a hubnutí ubíralo hmotnost z tuků, budete muset volit dlouhodobější cestu. Vypočítejte si svůj energetický výdej a podle něj nastavte příjem do mírného kalorického deficitu. Při dodržování pak budete postupně hubnout tuky při zachování vaší svalové hmoty a docílíte tak žádoucího hubnutí a správného formování postavy.

Mohlo by vás také zajímat: Jak zjistit kalorie v jídle

Může být hladovění i prospěšné?

Z výše uvedeného vyplývá, že přestat jíst za účelem hubnutí není správnou volbou. V některých případech však mohou být alternativou různé přerušované půsty. Po nich nicméně musíte dodat tělu potřebné dávky energie a makroživin. Jestliže tedy nejste v oboru výživy dostatečně informovaní, obraťte se raději na nutričního specialistu, který vám dá potřebnou zpětnou vazbu.

Zdroj: livestrong.com