Výživa a doplňky

Pití kávy před kolonoskopií

Pití kávy před kolonoskopií

Jste milovníkem kávy, ale čeká vás kolonoskopické vyšetření? Zajímá vás, zda je pití kávy před kolonoskopií dovolené či nikoliv? Připravili jsme pro vás článek, který zodpoví na vaše otázky.

Názory a doporučení se různí

Odpověď na otázku, zda je možné před kolonoskopií kávu bohužel není zcela jednoznačná a liší se dle doporučení jednotlivých zařízení. Podle Fakultní nemocnice Olomouc je například nutné kávu vynechat. Zdravotnické zařízení Mediendo a Institut Klinické a Experimentální Medicíny naopak doporučuje konzumaci instantní kávy den před vyšetřením v rámci příjmu tekutin.

Dejte na doporučení vašeho lékaře

Všechny výše uvedené údaje jsou pouze univerzální rady platící ve většině případů pro pacienty různých oddělení. Ideálním řešením však vždy bude poslechnout pokyny vašeho lékaře. Před vyšetřením obvykle dostanete informační příručku nebo si ověřte postup před vyšetřením přímo na webových stránkách zařízení.

Mohlo by vás také zajímat: Za jak dlouho zmizí štípanec od komára

Pokud kávu, tak bez mléka

Shoda naopak panuje v tom, že před vyšetřením by konzumovaná káva v žádném případě neměla obsahovat mléko a mělo by se jednat o kávu instantní. Stejně tak byste neměli konzumovat čaj s mlékem.

Záleží i na odstupu od vyšetření

Kromě druhu kávy záleží i na časovém odstupu konzumace od samotného vyšetření. Podle některých zdrojů například můžete kávu pít ještě den před vyšetřením (Zdroj: Mediendo.cz), nebo dokonce i 3-4 hodiny před vyšetřením (Zdroj: colonoscopy.com). Jinde je naopak doporučováno se konzumaci vyhnout i den před kolonoskopií (Zdroj Fnol.cz)