KrásaZdraví

Keto dieta a 3 názory odborníků, které byste měli předem znát

Keto dieta a 3 názory odborníků, které byste měli předem znát

Keto dieta je dnes jedna z nejoblíbenějších a nejznámějších diet vůbec. Slibuje rychlý úbytek kilogramů, a to až půl kila za den. Možná jste na ni také narazili a nyní zvažujete, zda ji začít držet. Dříve, než se do toho pustíte, přečtěte si, co na ni říkají odborníci. Jaké jsou výhody a nevýhody keto diety? A je tento způsob hubnutí udržitelný? 

Na jakém principu keto dieta funguje?

Princip keto diety je v podstatě jednoduchý – tělu nedodáváte skoro žádné sacharidy, ale naopak jíte hodně tuku. Výsledek je, že jsou kila velmi rychle dolů. Dostáváte se do stavu takzvané ketózy, kdy tělo nemá dostatek krevního cukru, a tím pádem čerpá energii z vlastních tukových zásob. Při dodržování hlavních zásad navíc není přínosem diety jen hubnutí, ale také předcházení pocitům hladovění.

Keto dieta se nabízí ve formě jídel a nápojů z prášku
Keto dieta se nabízí ve formě jídel a nápojů z prášku

#1 Hrozí jojo efekt

Hlavní výhoda keto diety spočívá zejména v rychlém úbytku kilogramů v počáteční fázi. Takto vysokou efektivitu samozřejmě doprovází radost z výsledků, která se jistě nedá odepřít. Faktem ale je, že část z těchto shozených kilogramů tvořila také voda a obsah střev. Po návratu k běžné pestré stravě a zavodnění se tak může jednoduše stát, že číslo na váze opět poroste a dostaví se takzvaný jojo efekt. Záleží tedy hodně na tom, jak dlouho keto dietu držíte a jak zvládnete přechod na běžnou stravu.

#2 Nedržte keto dietu dlouhodobě

Z krátkodobého hlediska nabízí keto dieta mnoho výhod. Pokud však tuto dietu držíte dlouhodobě, mohou se dostavit jisté zdravotní komplikace. Kromě únavy a problémů se spánkem a soustředěním je zde také riziko nízkého příjmu vitamínů, minerálů a vlákniny, což může být společně s vysokým obsahem bílkovin nebo tuků nebezpečné pro osoby trpící na problémy s ledvinami, žlučníkem, játry nebo s žaludkem a trávením.

Dlouhodobě není keto dieta udržitelná ani zdravá
Dlouhodobě není keto dieta udržitelná ani zdravá

#3 Nezatracujte sacharidy, jsou důležité

Mnohým se při keto dietě samozřejmě podaří zhubnout, ovšem při blížícím se návratu k běžné stravě pak lidé často váhají, jak ve svém jídelníčku co nejvíce omezit příjem sacharidů. Ve skutečnosti však tělo sacharidy nezbytně potřebuje, a proto je důležité rozlišovat mezi cukry a sacharidy. 

Do zdravého životního stylu pochopitelně nepatří slazené limonády, džusy, sušenky, čokolády a další zdroje jednoduchých cukrů, které lze považovat za nevhodné. Z jídelníčku byste ale rozhodně neměli vyřazovat zdraví prospěšné sacharidy, které najdete například v zelenině, ovoci, luštěninách, ořechách, semínkách nebo celozrnných potravinách.

Při návratu k běžné stravě se nevyhýbejte sacharidům
Při návratu k běžné stravě se nevyhýbejte sacharidům