Zdraví

Jak má vypadat rána po extrakci zubu

Jak má vypadat rána po extrakci zubu

Máte za sebou zákrok s vytržením zubu a zajímá vás, jak má vypadat rána po extrakci zubu? Připravili jsme pro vás článek, který odpoví na všechny vaše otázky.

Obtížná identifikace hojení

Správný proces hojení může být někdy po extrakci zubu velmi obtížné identifikovat. Zejména díky krvácení, otokům nebo mírnému zabarvení či modřinám může být totiž místo obtížně viditelné. Všechny tyto dopady jsou však běžné a jsou normálními projevy po vytržení zubu.

V průběhu celého hojení je dobré místo po extrakci pečlivě sledovat abyste viděli, že v oblasti dochází ke zlepšení. Pokud se i po delší době nevyvíjí hojení správným směrem, měli byste vyhledat pomoc zubaře, který s vím zkonzultuje vaši konkrétní situaci s ohledem na všechny individuální specifikace.

Mohlo by vás také zajímat: Jak dlouho trvá trhání osmiček?

Jak by tedy rána po extrakci zubu měla ideálně vypadat?

Po extrakci zubu by zdravé místo mělo mít nejprve sytě červenou barvu. Jedná se o krevní sraženinu, která má za úkol zastavit krvácení. Postupem času se místě pak mají vytvořit granulační tkáně, které značí zdárný průběh hojení. Tato tkáň má bílou barvu a je tvořena kolagenem, krevními cévami a bílými krvinkami.

Jaké projevy jsou naopak známkou problému?

Hojení však samozřejmě nemusí probíhat vždy zcela ideálně. Zpozornět byste měli zejména v případě, že se vám po vytržení zubu dostaví horečka, výrazná nevolnost nebo zvracení. Zároveň by mělo být varovným signálem pokud místo extrakce zapáchá nebo způsobuje nepříjemnou „chuť“ v ústech.

Zdroj: rockwestdental.ca