Výživa a doplňky

Bcaa a jejich škodlivost

Bcaa a jejich škodlivost

Zajímáte se o suplementy z kategorie BCAA, ale nejste si jistí, zda jsou pro vás správnou volbou kvůli své potenciální škodlivosti? V následujícím článku si toto téma rozebereme a předáme vám o něm všechny potřebné informace.

Vyčerpávání hladiny vitamínu B

Podle některých zdrojů mohou velmi vysoké dávky BCAA negativně ovlivňovat hladiny vitamínu B v ogranismu. Z tohoto důvodu se BCAA již ve formě dané od výrobce často kombinují právě s vitamínem B. Kromě navýšení jeho příjmu je samozřejmě řešením dodržování běžných dávek BCAA, které jsou pak v tomto kontextu zcela nezávadné.

Ovlivňování serotoninu

Serotonin je hormon důležitý zejména pro dosažení optimální regenerace. Produkce serotoninu je v těle zajištěna skrze typtofan a vyšší příjem BCAA může do značné míry omezovat příliv tryptofanu do mozku. To následně může zapříčinit nižší hladinu serotoninu, která má negativní důsledky na fungování těla.

Mohlo by vás také zajímat: Recenze L-Carnitin

Možné alergie

Dalším problémem, který může s konzumací nadměrných dávek BCAA nastat je potenciální alergická reakce. S ní se setkává mizivé procento konzumentů. Pokud mezi ně patříte, je vhodné dávky BCAA nejprve snížit a pokud problémy přetrvávají bohužel budete muset suplement ze svého jídelníčku vyřadit.

Nejde o náhradu komplexních bílkovin

S rozvojem a popularizací suplementace dochází často k situaci, kdy konzumenti nahrazují skrze suplementy běžnou stravu. V kontextu BCAA je zejména důležité chápat, že se jedná pouze o tři aminokyseliny, které nemohou plnohodnotně zastoupit příjem kvalitních bílkovin obsahující kompletní spektrum. Stejně jako jiné suplementy byste ani BCAA proto nikdy neměli využívat jako náhradu běžné stravy.

Benefity převažují

Všechna zmíněná negativa jsou spojena pouze s případy velmi vysoké konzumace doplňků zdaleka přesahující doporučené dávky. V součtu jsou tak BCAA zcela nezávadným doplňkem a případná negativa jsou pouze marginální.

Zdroj: Webmd.com