Další

Vyřezávání dýně krok po kroku: Máme pro vás několik originálních nápadů

Vyřezávání dýně krok po kroku: Máme pro vás několik originálních nápadů

Ať už jste vyznavačkou Halloweenu, nebo si jen chcete vytvořit hezkou podzimní dekoraci, z vyřezání dýně se stane zábava pro celou rodinu. Vydlabanou dužinu navíc můžete zužitkovat v kuchyni. Jakou dýni vybrat, jak ji vyřezat a co udělat, aby dlouho vydržela? Zkuste naše tipy.

Výběr správné dýně

Pro vyřezání halloweenské dýně se nejvíce hodí tzv. mexická dýně. Odrůda je typická kulatým tvarem a málo členitým povrchem. Má lahodnou dužinu, kterou můžete po vydlabání využít na klasickou dýňovou polévku se smetanou nebo k zavařování. Jeden kus vás vyjde okolo 70 Kč. Pokud jste ve vyřezávání dýní začátečnice, vybírejte spíše větší kus, který nevyžaduje takovou zručnost a přesnost. Před koupí dýně si pečlivě zkontrolujte, jestli není natlučená, nebo jinak poškozená, aby se nezačala brzy kazit.

Postup při vyřezávání

Vyřezání vlastní strašidelné dekorace není nijak složité, nicméně vyžaduje trochu trpělivost a šikovnosti. Pokud se ale budete řídit našimi kroky, bude pro vás hračkou. 

Na přípravu halloweenské dýně budete potřebovat:

  • lihový fix na naznačení očí a úst
  • ostrý nožík (nebo lépe skalpel) na vyřezávání
  • lžíci na vydlabávání
  • případně vykrajovátka na dozdobení

Samotný postup vyřezávání se skládá jen ze tří kroků:

  1. Lihovým fixem si nejprve naznačte oči a rozšklebená ústa se zuby. Dejte si záležet, ať jsou tvary symetrické a správně rozmístěné. Rozmístění očí a úst si můžete nejprve načrtnout na papír a poté je ve stejném poměru pomocí pravítka přenést na tykev. 
  2. Odkrojte vršek dýně se stopkou, který bude sloužit jako poklop. Okraje vršku pilovitě vyřezejte, ať může otvory unikat kouř z hořící svíčky. Odstraňte dužinu z poklopu, ale moc jej neztenčujte. Žárem od svíčky se totiž bude rychleji scvrkávat než zbytek dýně. Lžičkou vydlabejte celý vnitřek tykve.
  3. Ostrým nožem vyřezejte naznačené oči a ústa. Snažte se práci neuspěchat, ať strašáčkovi omylem neuříznete některý zub. 

Co udělat, aby vydržela

Venku dýni uložte do závětří a rozsvěcuje v ní výhradně čajové svíčky. V chladném počasí by měla vydržet až 14 dní, než začne plesnivět. Aby dekorace vydržela v co nejlepším stavu, potřete řezné plochy vazelínou. Pomoci může také její namočení na 10 minut do roztoku vody a bělidla, a to v poměru  dva litry vody jedno deci bělidla. Před zapálením nezapomeňte dýni pořádně osušit.