Už se vám někdy někdo pochlubil, že má účes meloun? Možná jste na něj v tu chvíli koukali s pusou dokořán. Nebo vám naopak ihned bylo jasné, o čem je řeč. Co to ten účes meloun vlastně je? A nosí se i dnes?
Co je účes meloun?
Když někdo řekne, že nosí účes meloun, měli byste si pod tím představit copánky „plazící“ se po hlavě. Jinak se jim také říká Cornrows (ve volném překladu cesty v kukuřici) a jsou známé i jako francouzské copánky.
Jde o nejčastější typ copánků, na které v Africe natrefíte. Účes meloun se plete z vlastních vlasů, zatímco někdy se zaplete jen přední půlka hlavy (tomu se říká čelenka), jindy se zapletou vlasy po celé délce.
Cornrows mají dlouhou historii
Copánky a zejména ty, kterým se říká cornrows, mají v černošské kultuře bohatou a dlouholetou historii. Ne všichni vědí, že tento styl byl dříve využíván jako symbol odporu pro otroky. Říká se dokonce, že si otroci do vlasů před cestou zaplétali semínka rýže, aby si případně vypěstovali jídlo. Copánky jsou ztělesněním afroamerické kultury, ale oblibu si získávají i jinde – třeba i tady u nás v České republice.
Jak dlouho účes meloun vydrží?
Zapletení tohoto účesu trvá od hodiny do dvou až tří hodin. Záleží totiž na délce vlasů i na tom, jestli se zaplétá jen přední část vlasů, nebo se copánky tvoří z celé délky.
- účes vydrží cca měsíc
- záleží na rychlosti růstu vlasů
- do výdrže promlouvá i to, jak se o cornrows staráte
- doporučujeme tu a tam použít gel či vosk na udržení tvaru
Kdo si může nechat zaplést cornrows?
Pokud toužíte po copánkách, je asi úplně jedno, jestli jste muž nebo žena, nebo kolik je vám let. Rozhodující může být délka vlasů, kdy platí, že ideální délkou pro zapletení je alespoň 10 centimetrů a více. Vlasy by také neměly být pokud možno příliš sestříhané.