KrásaKrása a móda

Tohle vás ve stáří doběhne: 5 věcí, díky kterým rychleji stárnete

Tohle vás ve stáří doběhne: 5 věcí, díky kterým rychleji stárnete

Všichni jistě víme, že tu jsou určité zlozvyky, kvůli kterém rychleji stárneme. O některých moc dobře víme, ale pak tu jsou takové věci, o kterých možná nemáme ani tušení? Na co byste si měli dát pozor?

Špatná kvalita spánku

Nedostatek spánku může urychlit stárnutí. Řešení však nespočívá jen v dostatečném počtu naspaných hodin, ale v kvalitě spánku. U osob s nekvalitním spánkem byly zjištěny zvýšené známky stárnutí pleti, o čemž svědčí jemné vrásky a snížená elasticita. Krom toho se mohou projevit i další potíže jako jsou zánětlivá kožní onemocnění, mezi které patří ekzémy a lupénka. Může se ale také zhorši alergická a dráždivá kontaktní dermatitida.

Absence opalovacího krému

I když může být velkým pokušením na slunci ležet celý den, neměli byste zapomínat na opalovací krém. A to neplatí jen o letních měsících. Opalovací krém byste měli používat denně. Slunce totiž způsobuje většinu kožních změn, které si lidé spojují se stárnutím, takže s krémem nešetřete. Pamatujte, že pokud se vydáte na túru, jdete plavat nebo jen třeba pracovat na zahradě, ochranným krémem byste se měli natřít hned několikrát.

Nezdravé stravování

I nezdravé stravování se může časem projevit na vaší pleti. Tučná jídla, káva a dokonce ani sladké nápoje nejsou tou nejlepší volbou, pokud chcete mít zářivou a mladistvě vypadající pleť. Nezdravé potraviny mohou také zatížit váš organismus volnými radikály, což jsou nepříjemné potvory, které mohou jen urychlit proces stárnutí. Zdravá strava může být opravdovou zkouškou trpělivosti a sebeovládání, což je prospěšné nejen pro vaši váhu, ale také pro pleť!

Sedavý způsob života

Pokud jste typická gaučová brambora, vaše zdravý může být vážně ohroženo. Nedávný výzkum ukázal, že ženy se sedavým způsobem života jsou biologicky starší o osm let. To znamená, že když si každý den nezacvičíte, zestárnete.

Kouření

Kouření je dobře známým rizikovým faktorem pro vznik mnoha nemocí, například rakoviny a srdečních chorob. Může mít také vliv na to, jak rychle stárnete. Kouření totiž může způsobovat vrásky, stařecké skvrny a další známky stárnutí. Krom toho se také ještě navíc může objevit šedý zákal a makulární degenerace. Pokud se tedy chcete vyhnout rychlejšímu stárnutí, je na čase s kouřením přestat. Můžete vyzkoušet přípravky na odvykání kouření, jako jsou nikotinové žvýkačky nebo náplasti. Samozřejmě, že je náročné s kouřením přestat. Pokud si nevíte rady, jak se tohoto otravného zlozvyku zbavit, poradit se můžete i se svým lékařem.

Na rozdíl od kouření vapování nepáchne, naopak může být spojeno s příjemnou třeba ovocnou vůní