Zdraví

Tento nápoj je chutnější než káva a prospěšnější než čaj: zkusíte ho 2024?

Tento nápoj je chutnější než káva a prospěšnější než čaj: zkusíte ho 2024?

Každý z nás si občas rád vychutná šálek oblíbeného horkého nápoje, který nejen dodá energii, ale také potěší naše chuťové buňky. Káva a čaj jsou jednoznačně u nás i ve světě nejoblíbenějšími volbami, ale co kdybychom vám řekli o nápoji, který není pouze chutný, ale také prospěšný pro vaše zdraví? Představujeme vám unikátní a zdravý nápoj, který kombinuje výbornou chuť s řadou zdravotních výhod – matcha tea!

Co to je matcha tea?

Matcha tea není jen tak nějaký obyčejný čaj – je to japonský zelený čaj, který je mletý na jemný prášek. Jeho chuť je intenzivnější než chuť běžného zeleného čaje a oproti kávě má matcha tea specifické a bohaté aroma bez hořkých tónů. Japonský matcha čaj je však také zdravý! Obsahuje totiž vysoké množství antioxidantů, vitamínů, minerálů a také aminokyselinu L-theanin, která může mít uklidňující efekt a zlepšit pozornost i koncentraci po delší časový úsek než samotný kofein v běžné kávě.

Na vlně energie

Na rozdíl od kávy tedy matcha tea obsahuje kofein v kombinaci s L-theaninem, což zajišťuje postupné uvolňování energie bez náhlých vzestupů a pádů, jak bývá zvykem po vypití kávy. Zároveň touto kombinací můžete odstranit následnou nervozitu nebo podrážděnost, jež vznikají následkem náhlého poklesu kofeinu v organismu několik hodin po vypití běžné kávy.

Rychlejší hubnutí a zvýšení metabolismu

Některé vědecké studie dokonce naznačují, že pravidelné pití matcha čaje může zvyšovat metabolismus a pomoci tak lidem při hubnutí. Kombinace antioxidantů a kofeinu v matcha tea také může zvýšit spalování kalorií i tuků.

Jak si doma připravit matcha tea?

Jak si tedy tento zázračný nápoj doma připravit? Dle vašich preferencí si v obchodě vyberte matcha tea porcovaný v malých sáčcích nebo namletý bez naporcování. Posléze doma přidejte dle návodu prášek matcha tea do shakeru a řádně protřepejte – a máte hotovo! Svůj matcha tea můžete dochutit také citronem nebo mátou či si jej připravit jako horký nápoj.

V mnoha restauracích a barech najdete v nabídce také matcha coffee nebo matcha latté.