Není zcela běžné mít ve 30 letech šedé vlasy, protože tento věk je velmi nízký k tomu, aby se z vlasů ztrácel pigment důsledkem stáří. To, že to není běžné, však bohužel neznamená, že se to neděje. V poslední době má čím dál tím více lidí v mladém věku šedivé vlasy. Jaké jsou nejčastější příčiny?
Genetika se neptá
Příčinou předčasného šedivění vašich vlasů mohou být geny, které jste zdědili od své rodiny. Všimli jste si toho, že má vaše maminka na fotografiích z mládí šedivé vlasy? Nebo váš otec jako mladý kluk už bojoval s šedinami? V tom případě můžete být právě vy zatíženi genetickou predispozicí k brzkému šedivění vlasů.
Stresu se raději vyhýbat
Ne nadarmo se říká, že z někoho nebo z něčeho zešedivíte. Prožívání chronického stresu může ovlivnit pigment ve vašich vlasech a dlouhodobým nervovým vypětím můžete postupně pigment ztratit úplně, což se bude jevit jako šedivění.
Když prožíváme stres, cítíme, že naše tělo doslova strádá. Chybí nám život, jiskra i radost. Zamyslete se nad tím, zda vám vaše současná situace stojí za to, abyste se do budoucna potýkali s následky stresu a zda není možné nalézt řešení, které by vypětí z vašeho života odstranilo.
Lékař může pomoct
Pravděpodobně vás nepřekvapí, že předčasné šedivění vlasů se může vázat s určitým onemocněním. Zatímco vy si všímáte svých šedin, vaše tělo může bojovat s autoimunitní nemocí, hormonální nerovnováhou nebo například poruchou pigmentace kůže.
Pokud si s šedivěním a jeho příčinou nevíte rady, navštivte svého lékaře a poraďte se o dalším postupu nebo vyšetření, které by mohlo odhalit i závažnější příčinu šedivění.
Zdravý životní styl je důležitý
Jestliže budete vést zdravý život, těžko vás nějaká nemoc dostihne. Vyhněte se kouření, alkoholu i nedostatku vitamínů ve vaší stravě. Vaše tělo je chrám, o který se vyplatí pečovat.