Další

Prezident Pavel a jednání o důchodu: Co se na nás chystá?

Prezident Pavel a jednání o důchodu: Co se na nás chystá?

Chystaná podoba důchodové reformy budí stále řadu otázek. Prezident Petr Pavel ji proto plánuje ještě projednávat. Které body jsou sporné?

Důchodovou reformu provázejí rozpory

Prezident Jurečka představil návrh důchodové reformy. Zástupci hnutí ANO a SPD se proti některým bodům vymezili. Třaskavým tématem se stal zejména postupný růst věku odchodu do důchodu i po roce 2030 nebo méně výhodný výpočet nových penzí.

Opozici se nelíbí ani návrh na snížení věku odchodu do důchodu u vybraných profesí. Šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová kritizovala zejména to, že koalice při zařazování vybraných povolání do konkrétní kategorie nevycházela z žádných analýz a tvrdých dat.

Prezident již v minulosti odmítl důchodovou reformu podepsat. První výtka v roce 2023 směřovala k mimořádné valorizaci penzí. Za druhý problém označil zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu.

Následně však byl prezident Petr Pavel při projednávání návrhu spíše pasivní. Ještě v lednu tohoto roku uvedla kancléřka Jana Vohralíková, že kancelář prezidenta republiky nemá žádné připomínky k návrhu zákona s reformními změnami penzí.

Prezident otevírá jednání, koalice i opozice souhlasí

To se však nyní změnilo. V bilančním rozhovoru pro Českou televizi v březnu 2024 prezident Pavel avizoval, že plánuje diskusi vlády a opozice nad sporným návrhem důchodové reformy. K debatě by měli být přizváni experti, které budou respektovat obě strany.

Návrh reformy by podle jeho mínění měl získal v parlamentu širší podporu a dokázat vzhledem ke své důležitosti pro každého občana překročit horizont volebního období. Jak uvedl Deník N, prezident stále spatřuje prostor pro kompromis. Koalice je podle aktuálních vyjádření jednání přístupná, opozice taktéž.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka zapojení prezidenta kvitoval. Současně také uvedl, že je jednání s opozičními poslanci otevřen a případné úpravy důchodového systému jsou na základě jejich návrhů stále možné.

Cílem je podle premiéra Jurečky především nastavit udržitelný důchodový systém i pro budoucí generace. Primární problém je totiž to, že populace stárne. Podle aktuálních statistik činil podíl seniorů v populaci v roce 2001 činil 13,9 %, v roce 2021 to bylo již 20,6 %.

Zdroje

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/prezident-pavel-bude-o-duchodove-reforme-jednat-s-vladou-i-opozici-346319

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/duchodova-reforma-prezident-petr-pavel-opozice-ano-jurecka.A240305_154134_domaci_mul

Zdroj titulního obrázku: Profimedia.cz