Vlasy

Přeliv na žluté vlasy: Jak ho správně použít ve 3 krocích?

Přeliv na žluté vlasy: Jak ho správně použít ve 3 krocích?

Žluté vlasy mohou působit nepřirozeně. Nebývají proto vyloženě vítané. Naštěstí se výsledný odstín dá doladit přelivem. Jak na to?

Proč se objevují žluté vlasy

Obávané žluté a mosazné podtóny se ve vlasech objeví vždy, když se uchýlíme k zesvětlení vlasů. Dáno je to pigmentovým složením vlasového vlákna, které tvoří dva druhy pigmentu:

  • eumelanin (černý pigment)
  • pheomelanin (žluto-červený pigment)

Studené pigmenty jsou odstraněny jako první. Proces jejich eliminace probíhá od modré, přes červenou ke žluté. Právě to je důvodem, proč po zesvětlení zůstávají kadeře vždy v teplém odstínu.

Cesta k vysněné chladné blond proto může být poměrně dlouhá. Vyžaduje nejen zesvětlení vlasů, ale následně i aplikaci dalšího přípravku.

Jak použít přeliv na žluté vlasy

Demi-permanentní nebo semi-permanentní barvy, které se jinak označují též jako přelivy, lze použít jako tzv. toner. Právě ten může podobný nežádoucí odstín z vlasů odstranit. Přelivy se vyznačují nízkým podílem amoniaku.

Proto jsou pro vlasy šetrnější, ale na druhou stranu musíte počítat s tím, že se rychleji smyjí. Ve vlasech vydrží přibližně přes 12 až 30 umytí.

Pozor, přeliv sám o sobě vlasy nezesvětlí. Není to možné vzhledem k tomu, že obsahuje minimální podíl amoniaku. V tomto typu barev se používá koncentrace nejvýše cca 6 %. Stejně tak musíme počítat s tím, že v plné míře nekryje šediny.

Jak vybrat vhodný odstín pro přeliv

Chceme-li dosáhnout požadovaného odstínu, měli bychom následně na vlasy aplikovat stříbrný, platinový nebo jakýkoli studený odstín.

Ten závisí na konkrétní značce barvy a jejím číselném označení. Obecně lze říci, že studené odstíny se označují názvy jako „popelavá“. Profesionální kadeřnické barvy pak používají i pro větší přehlednost hlavně číselnou stupnici od 1 do 10.

Kadeřnickou terminologií se proces hledání vhodné barvy nazývá kolorimetrie. Ke zobrazení konkrétních odstínů při míchání barev pak používají kadeřníci schéma, které se nazývá Oswaldova hvězda.