Výživa a doplňkyZdraví

Potraviny, které jsou dietní jen naoko

Potraviny, které jsou dietní jen naoko

Snažíte se zhubnout, ale přebytečná kila se vás drží jako klíště? Nejspíš děláte nějakou chybu. Možná jíte potraviny, o kterých jste přesvědčena, že jsou ideální pro hubnutí – ve skutečnosti se však jedná o kalorické bomby plné cukrů a dalších nezdravých složek. Pojďme si některé z takových potravin představit.

Snídaňové cereálie, müsli a instantní kaše

Televizní reklamy a obaly některých snídaňových cereálií, müsli či instantních kaší mohou být velmi zavádějící. Štíhlé fitness modelky v nich tyto produkty prezentují jako ideální zdravou snídani. Nenechte se ale ošálit a čtěte pozorně složení. Zjistíte, že mnoho těchto výrobků obsahuje vysoký podíl cukrů a často také nedostatek vlákniny a bílkovin. Přitom vláknina a bílkoviny jsou pro naše tělo nezbytné a to nejen při hubnutí.  

Náš tip: Vždy kontrolujte složení a vybírejte takové produkty, která mají nejmenší nebo žádný podíl přidaného cukru, přitom obsahují vlákninu a jsou obohacené o bílkoviny.

Ochucené a nízkotučné mléčné výrobky 

Mnozí lidé si myslí, že ochucené či nízkotučné “light” produkty z mléka jsou nedílnou součástí zdravého jídelníčku. Sice se situace na trhu v posledních letech výrazně zlepšila. I tak ale můžete narazit na výrobky s velkým obsahem přidaného cukru, dalších dochucovadel, zahušťovadel a škrobů. Odtučněný jogurt by totiž bez zahušťovadel působit příliš řídce.

Náš tip: Sledujte složení a dejte přednost výrobkům s minimem nebo bez přidaného cukru. Vhodné jsou bílé jogurty selského typu, 0% řecké jogurty nebo odtučněný tvaroh, který vám dodá hodně bílkovin. 

Dietní nápoje

Nechcete se při hubnutí vzdát své oblíbené limonády, tak radeji sáhnete po “light” variantě. To ale děláte chybu. Při její výrobě se sice odstraňuje klasický cukr, který je ale nahrazen umělými sladidly. Přitom studie dokládají vliv umělých sladidel na narušení kontroly chuti k jídlu a zvýšení zdravotních rizik.

Náš tip: Místo kupovaných limonád dejte přednost té domácí. Díky sodastreamu a šťávy z čerstvého ovoce si můžete namíchat nápoj přesně podle chuti.

Ovoce, ovocné džusy a smoothies

V létě je sice ideálním osvěžením vychlazený džus nebo šťavnaté ovoce, ale při časté konzumaci se může proměnit v kalorickou bombu. Ovoce ať čerstvé, sušené nebo zpracované do nápoje, obsahuje kromě zdraví prospěšných vitamínů, antioxidantů a vlákniny také mnoho cukru. 

Náš tip:  Vašemu tělu rozhodně více prospěje ovoce než běžné sladkosti. Je však potřeba si hlídat jeho zkonzumované množství. Nezapomínejte kromě ovoce jíst také dostatek zeleniny. Kvalitní 100 % ovocné šťávy řeďte vodou v poměru 1:1.