Další

Počasí přinese nepříjemné překvapení a zvrat: Co čekat ve zbytku února 2024?

Počasí přinese nepříjemné překvapení a zvrat: Co čekat ve zbytku února 2024?

Počasí během letošní zimy stihlo vystřídat už řadu podob. Jaké bude ve zbytku únorových dní? Dočkáme se jara, nebo zima stále neřekla své poslední slovo?

Předpovědi nezklamaly, venku vládne nečekaně teplý únor

V Česku se během víkendu 10. a 11. února zdá, že zima definitivně předává vládu jaru. V sobotu teploty dalece překročily 10 °C. Naplnila se tak předpověď, kterou avizoval jak Český hydrometeorologický ústav, tak i oblíbená předpověď norská, kterou naleznete na webu yr.no.

Z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) do 25. února lze kromě toho vyvozovat, že teploty budou v nadcházejících týdnech i nadále průměrné, či dokonce nadprůměrné. Znamená to konkrétně v týdnu od 12. února teploty kolem -2 °C a nejvyšší teploty okolo 5 °C. Průměrné až nadprůměrné mají být také srážky.

Mnozí tak už s nadšením uklidili zimní bundy a očekávají jaro. Únor však bývá považován obecně za nejchladnějších měsíců v roce, a to i kvůli arktickému vzduchu, který k nám často proudí. Vrátí se do Česka ještě zima?

Ani oblíbená norská předpověď si to úplně nemyslí. V zásadě totiž souhlasí s hodnotami, které odhaduje výše zmíněný výhled ČHMÚ. Ten předpovídá teploty v rozmezí od -2 do 0 °C v týdnu od 12. února. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají na 5 až 9 °C.

Do Česka proudí teplý vítr od oceánu


Nečekaně teplé počasí přináší čerstvý vítr od oceánu. Vlahý vzduch z oblastí nad Atlantikem proudí do celé střední Evropy. Venku se tak rozhostilo téměř jaro. V sobotu 10. února se tak teploty dostaly dokonce na 12 až 16 °C.

Vypadá to, že dalšího sněhu už se tedy nedočkáme. Pravou pohromou je tak současné počasí pro milovníky zimních sportů. Sníh má dál značnou rychlostí odtávat. Podle meteorologů to s sebou současně přinese i zvyšování hladin řek a potoků. Jestli se zima ještě do našich krajů vrátí alespoň například na konci února, to nejsou zatím schopni spolehlivě tvrdit, byť vyloučit to úplně nelze.

Rekordy letošní zimy však nejsou úplně výjimečné. Nejvyšší průměrnou denní teplotu naměřili v roce 1925, kdy 15. února teploty v Karviné vyšplhaly na 15 °C. Naopak nejnižší průměrná denní únorová teplota byla zaznamenána v Oldřichovicích. Stalo se tak 10. února 1929 a teploměr v těchto dnech ukázal velmi mrazivých -34,2 °C.